28 мая 2024, 16:26

Мононуклеоз: симптоми та можливі ускладнення

Характерною лабораторною ознакою є збільшення кількості моноцитів.

Мононуклеоз — це інфекційне захворювання, яке може мати різний ступінь тяжкості та вражати різноманітні системи організму. Найчастіше при ньому діагностується тонзиліт, однак у важких випадках можуть бути задіяні й внутрішні органи.

Збудником хвороби є вірус Епштейна — Барр (інакше його називають вірусом герпесу 4-го типу). Інколи появу характерних симптомів провокує потрапляння в організм цитомегаловірусної інфекції. Тому для повноцінної діагностики та визначення оптимальної схеми лікування необхідно пройти лабораторне обстеження. Для цього призначають дослідження крові, проведення ПЛР та ІФА. Ці методи дозволяють отримати інформацію щодо наявності в крові та мазках із глотки генетичного матеріалу вірусу. Можна здавати ці аналізи у приватних лабораторіях, таких як Ескулаб, щоб отримати результат якнайшвидше. Після цього слід звернутися з ним до лікаря.

Лікування необхідно розпочинати відразу після появи симптомів, оскільки через подальше прогресування захворювання може призвести до тяжких ускладнень. Також може спостерігатися генералізація процесу.

Як проявляється мононуклеоз

Симптоми патології залежать від ступеня розповсюдженості процесу та його особливостей. Лікарі виділяють декілька окремих форм:

  1. Класична. Супроводжується характерними ознаками, які дозволяють досить швидко запідозрити розвиток мононуклеозу на підставі тільки клінічних проявів.
  2. Стерта. Симптоми виражені слабко, клінічно їх практично неможливо відрізнити від ознак звичайної респіраторної інфекції. Така форма частіше діагностується після неефективних спроб самолікування.
  3. Вісцеральна. Генералізована форма, яка проявляється найважче. Спостерігаються ураження різних органів, які супроводжуються бурхливою симптоматикою.

Також інколи діагностують безсимптомний варіант перебігу. Його можна виявити тільки завдяки профілактичному обстеженню, тоді можливо вчасно зупинити розповсюдження інфекції.

Класична форма супроводжується такими симптомами, як:

  • -значне підвищення температури тіла;
  • -збільшення шийних лімфовузлів;
  • -ознаки фарингіту й тонзиліту — почервоніння слизової, збільшення мигдаликів.

Характерною лабораторною ознакою є збільшення кількості моноцитів.

Чим він може ускладнюватися

Якщо вчасно не розпочати лікування мононуклеозу, можуть виникати:

  • -ураження печінки та селезінки, їх підвищене кровонаповнення (у вкрай тяжких випадках може виникати розрив селезінки);
  • -ураження нервової системи (енцефаліт, синдром Гієна — Барре);
  • -утворення легеневих інфільтратів.

Також на фоні значного зниження імунітету можуть приєднуватися бактеріальні інфекції, що значно ускладнює перебіг захворювання. Тому за появи перших симптомів необхідно звертатися до лікаря. Для лікування призначають симптоматичні та противірусні засоби (у разі бактеріальних ускладнень — антибіотики).

Последние новости