27 березня 2025, 13:38

"Це просто жах", – нардеп Желєзняк розкрив проект нової "ресурсної угоди" між США й Україною

Депутат ВР Желєзняк показав деталі проекту ресурсної угоди між Україною й США, датованої 23 березня та переданою американською стороною.

Нардеп Ярослав Желєзняк опублікував подробиці проекту всеосяжної "ресурсної угоди" між Україною та США. Документ, датований 23 березня, вже переданий американською стороною і містить умови, що викликають серйозні побоювання.

Суть документа: контроль США, безстроковість і односторонні привілеї

Депутат Верховної Ради Ярослав Желєзняк повідомив у своєму Telegram-каналі, що ознайомився із проектом угоди між Україною та США, який стосується доступу до українських природних ресурсів. Документ обсягом 58 сторінок і 18 розділів, за словами нардепа, вже не є рамковим меморандумом, а є чіткою та всебічною угодою.

І, головне, у поточному вигляді угода, за оцінюванням Желєзняка, "не на користь України".

Основні положення проекту

У правлінні фонду буде 5 осіб, з них троє — громадяни США. Це дає американській стороні стійку більшість і право вето. Угода охоплює як майбутній видобуток ресурсів, так і чинні родовища, включаючи нафту та газ.

Географія охоплення – вся територія України.

Брати участь у видобутку зможуть як державні, так і приватні компанії. Усі гроші автоматично конвертуються у валюту та виводяться за кордон. У разі технічних збоїв з української сторони передбачено доплати.

Вклад США в угоду — це вже передана з 2022 року допомога Україні (близько $125 млрд), за яку США одержують роялті першими з націнкою 4%. Угода безстрокова, а внести зміни або зупинити її можна лише за згодою американської сторони.

США отримують так зване "право першої ночі" на нові інфраструктурні проекти та право вето на продаж ресурсів іншим країнам.

При цьому у документі немає жодного слова про гарантії безпеки чи захист України.

Желєзняк підкреслив, що це не фінальна версія, але "текст, який бачив, це прямий КОШМАР". За його словами, Україна має торгуватися та домагатися серйозних змін, інакше такий документ не зможе пройти ратифікацію у Парламенті.

На думку Желєзняка, цей проект — результат тиску адміністрації Дональда Трампа, яка, на його думку, "намагається вичавити з України все до останньої краплі".

Очікується, що українська сторона розпочне переговори та спробує змінити умови угоди, як це вже було раніше з рамковим меморандумом. Однак нинішній документ викликає значно більше юридичних і політичних питань.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Зеленський висловив готовність підписати угоду про ресурси зі США за умови виконання однієї важливої вимоги.

Останні новини