Австрія готується викинути Росію зі свого ринку газу: на допомогу прийшла Україна – ЗМІ
Контракт Австрії з "Газпромом" діє на період до 2040 року, проте австрійці більше не хочуть купувати російський газ і знайшли спосіб розв'язати проблему за допомогою України.
Австрія продовжує імпортувати більшу частину газу з Росії. Згідно з останніми даними, у грудні цей показник становив 98% від загального обсягу імпорту. З лютого 2022 року Австрія побічно перерахувала до російського військового бюджету близько 10 мільярдів євро за газ, тоді як підтримка України, включно з допомогою, яку надають через ЄС, становить трохи більше ніж 3 мільярди євро.
Про це пише Neue Zürcher Zeitung.
Рекордно висока частка російських поставок, друга річниця російського нападу на Україну та смерть лідера опозиції Олексія Навального посилили тиск на владу Австрії з вимогою вжити більш рішучих кроків щодо відмови від російського газу.
Експерти в основному сходяться на думці, що Австрія тепер може впоратися з виходом. За даними E-Control, регулювального органу, що відповідає за електроенергетику та газову промисловість, наразі країна може обійтися без російського газу.
Однак угода між частково державним енергетичним гігантом OMV і російським "Газпромом", як і раніше, є серйозною перешкодою. Контракт на постачання енергоносіїв, укладений із колишнім Радянським Союзом 1968 року, відтоді неодноразово продовжували: востаннє 2018 року до 2040 року.
У ньому міститься пункт "бери або плати", згідно з яким OMV має оплатити обумовлені обсяги, навіть якщо вона не отримає газ. Шість років тому продовження договору відзначали австрійські політики у присутності Путіна. Сьогодні міністр енергетики Австрії Леоноре Гевесслер називає угоду "кляпом у роті" та хоче, щоб були розглянуті варіанти виходу з неї.
Вихід є: термін дії транзитного контракту між Росією й Україною, що зобов'язує останню транспортувати російський газ до Європи через свою територію, закінчується наприкінці 2024 року. Що буде після, поки невідомо, але Київ виключив можливість продовження угоди.
Таким чином, якщо "Газпром" більше не зможе постачати газ на австрійський хаб у Баумгартені відповідно до домовленостей, він перестане виконувати контракт і дасть OMV привід для розірвання, як пояснив минулого тижня її колишній виконавчий директор Герхард Ройс.
Сама компанія заявляє, що наразі у неї достатньо інших постачальників і вона видобуває власний газ у Норвегії. За потреби споживачі можуть отримувати виключно неросійський газ. Однак поки діє контракт із "Газпромом", компанія, як і раніше, зобов'язана платити.
Таким чином, OMV передає м'яч уряду - якщо він хоче відмовитися від російського газу, потрібна правова основа для цього. Юридично оформлена заборона на імпорт дасть змогу OMV розірвати контракт на цих підставах, і тоді держава нестиме відповідальність за збитки.
Малоймовірно, що нинішній уряд піде на такий крок у місяці законодавчого періоду, що залишилися, однак це питання знову постане після виборів. У будь-якому разі умови для незалежності від російського газу створено.
Тим часом влада РФ виявилася безсилою зберегти транзит російського газу в Європу через Україну.