13 травня 2024, 10:22

Уперше ЄС вводить санкції проти російського СПГ: експерти повідомляють, хто постраждає найбільше, – ЗМІ

Нові санкції ЄС проти СПГ РФ торкнуться як азіатських, так і європейських покупців.

Уперше ЄС вводить санкції проти російського СПГ: експерти повідомляють, хто постраждає найбільше, – ЗМІ

Після вторгнення РФ в Україну в ЄС вирішили, з одного боку, зменшити доходи РФ від енергоресурсів, а й, з іншого боку, не підвищувати ціни для жителів країн ЄС на цей же продукт.

Росія дуже часто своє арктичне паливо намагається розвантажити у портах ЄС. Так це робили представники компанії "Новатек", інформує агентство Bloomberg.

З одного боку, нові санкції не завадять вантажу досягти європейських країн, але водночас буде ускладнено подальше відправлення ЗПГ до країн Азії. Така ситуація може негативно позначитися на партнерах РФ у Китаї та Індії.

Нові санкції ляжуть в основу вже 14-го пакета "чорного списку" з 2022 року. І хоча це не повна заборона на ЗПГ з РФ, але початок уже покладено.

Зараз "Новатек" активно використовує порти у Зебрюгге (Бельгія) та Монтура (Франція) для 15 суден легкого класу, що перевозять СПГ.

За підсумками 2023 року в ЄС закупили 14,4 млн тонн російського СПГ. Нові санкції не дадуть можливість РФ розвантажувати у портах Європи додатковий СПГ, який призначається для країн Азії. На ділі Кремлю доведеться шукати інші шляхи доставки газу в Азію.

Співробітник Energy Aspects Джеймс Воддел заявив: у майбутньому такий розклад може призвести до того, що країни ЄС почнуть звинувачувати у збільшенні поставок СПГ з РФ.

Однак нові санкції ускладнять логістику для РФ, а кораблям із СПГ доведеться шукати нові маршрути. Наприклад, для кораблів "Ямала" доставка СПГ в Азію безпосередньо призведе до збільшення витрат на фрахт і логістику. При цьому самим криголамам доведеться ще більше часу проводити у порту, щоб "відпочити" та відстоятися.

РФ доведеться використовувати як перевалочний пункт Мурманськ, а влітку - Північний морський шлях.

За даними все того ж Energy Aspects, СПГ для РФ буде дорожчим для азіатських країн. Використання Північного морського шляху або Мурманської перевалки також залежатиме від льодової обстановки, що призведе до перенесення поставок в Азію на другу половину кожного календарного року, додали експерти.

Найбільше в ЄС постраждає компанія Fluxys SA (Зебрюгге, Бельгія). Компанія побудувала спеціальний термінал для зберігання СПГ якраз після того, як уклала 20-річний контракт із російською компанією "Ямал-Трейд".

Зрештою компанії доведеться оголосити форс-мажорні обставини або ж виплатити штраф у розмірі 1 млрд євро компанії з РФ.

Раніше ми повідомляли, що Кремль знайшов новий спосіб обходити санкції у виробництві військових літаків.

Нагадаємо, ЄС готовий запровадити санкції проти "тіньового флоту" РФ, який перевозить природний і скраплений газ.

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини