"Газпром" на межі краху: російський експерт розповів, що приховує Кремль
У нинішньому вигляді "Газпром" нежиттєздатний і колапсує, тому вже незабаром може бути розділений на частини.
Учора акції російського газового монополіста "Газпром" різко подешевшали після оголошення про те, що дивіденди за 2023 рік виплачуватися не будуть. Таке рішення було ухвалено на тлі збільшуваних збитків компанії, які минулого року перевищили 6 млрд доларів. Аналітики вважають, що виплата дивідендів могла б просто "поховати" та прискорити крах концерну.
Російський економічний аналітик Анатолій Несміян задається питанням про те, що робити з величезним концерном у разі його вельми ймовірного колапсу. "Газпром", що зіткнувся з наслідками невдалих стратегічних рішень і диких експериментів, перебуває у критичній ситуації. Уся його величезна інфраструктура збалансована на експорті газу, та падіння експорту не на відсотки, а у рази зробило цю інфраструктуру важким тягарем, який тягне компанію на дно за будь-якого розвитку подій.
Вина за втрату преміального європейського ринку газу лежить цілком на Путіні, який вважав, що Європа не зможе обійтися без російського газу та піде на поступки щодо війни в Україні. Однак реальність виявилася іншою та тепер "Газпром" у передбанкрутному стані, російський бюджет втратив мільярди доларів.
Експерти сходяться на думці, що єдиним можливим виходом є поділ компанії на частини. Це передбачає поділ "Газпрому" на прибуткові та збиткові підрозділи з подальшою підтримкою критично значущих структур на плаву. Очевидно, що держава не зможе витягнути весь "Газпром" цілком, додає Несміян.
"Але тут виникає інше питання: хто проводитиме санітарні заходи? Якщо ті самі, хто і привів компанію до катастрофи, то можна відразу припустити і кінцевий результат санації", - зазначив він.
Раніше ми повідомляли, що експерти пророкують "Газпрому" "темні часи" щонайменше до 2030 року.