3 червня 2024, 07:36

Угода щодо газопроводу Росія – Китай застопорилася через Пекін: у FT озвучили вимоги Сі

Китай зажадав у "Газпрому" постачати газ за внутрішньоросійськими цінами.

Угода щодо газопроводу Росія – Китай застопорилася через Пекін: у FT озвучили вимоги Сі

Кремлю так і не вдалося отримати добро від Пекіну на будівництво нового газопроводу "Сила Сибіру 2". Виною всьому Китай, який завищує вимоги як за обсягами поставок, так і за цінами.

Журналісти з Financial Times з посиланням на три своїх джерела повідомили, що нібито Пекін вимагає ціну на газ, яка практично порівнянна з внутрішньоросійськими цінами.

РФ хотіла щорічно новим газопроводом постачати до КНР 50 млрд кубометрів газу, однак Китай готовий закуповувати тільки невелику частину від запланованого Кремлем.

Новий газопровід вигідний тільки "Газпрому", який 2023 рік закінчив зі збитками на рекордну суму у 629 млрд рублів. У Кремлі чомусь упевнені, що їм вдасться умовити Пекін взяти участь у будівництві "Сили Сибіру 2". Однак експерти з Financial Times дотримуються іншої думки. Через розбіжності та цілковиту невизначеність нового газопроводу у травні 2024 року Міллер і не літав до Пекіну разом із делегацією Путіна.

Джерело пише, що Путін полетів до Сі з трьома проханнями. Одне стосувалося угоди щодо "Сили Сибіру 2", друге - активізація банків КНР у РФ, а третє - не відвідувати китайською делегацією саміт миру у Швейцарії.

Ще минулої п'ятниці, 31 травня, у Пекіні заявили, що не будуть присутні у Женеві на саміті. Тоді ж стало відомо, що Китай обговорює можливість для 2-3 банків з КНР обслуговувати у РФ торгівлю, спрямовану на оборонну промисловість. А ось ситуація щодо газопроводу туманна.

Якщо до війни РФ постачала у країни ЄС газ за ціною 10 доларів за мільйон британських теплових одиниць, то 2023 року змушена була продавати "блакитне паливо" Китаю за ціною 4,4 долара.

У РФ зараз немає альтернативи сухопутного маршруту газу, тому Китай може диктувати Кремлю свої умови.

Експерти кажуть, що якщо до 2023 року Китай закупив 170 млрд кубометрів газу, то до 2030 року планує збільшити цей показник до 250 млрд. А вже до 2040 року Китай зможе знизити обсяги закупівлі газу до цифр 150 млрд кубометрів.

Позиція Пекіну щодо нового газопроводу яскраво показує картину того, що після вторгнення армії Путіна в Україну РФ все більше залежить від економічної підтримки Піднебесної.

До 2022 року РФ постачала в ЄС до 200 млрд кубометрів газу. Навіть якщо "Силу Сибіру 2" вдасться запустити, то щорічно РФ зможе по максимуму постачати тільки 98 млрд кубометрів газу.

Раніше ми повідомляли, що вперше за останні 25 років "Газпром" зафіксував рекордні для себе збитки.

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини