В Україні наближається серйозне збільшення тарифів на енергоносії для населення – вимога МВФ
Україна взяла на себе зобов'язання підвищити комунальні тарифи на газ і електроенергію у рамках нового меморандуму з МВФ для отримання чергового кредиту.
Відповідно до нового меморандуму, укладеного з Міжнародним валютним фондом для забезпечення надання наступного траншу кредитної допомоги, українська влада взяла на себе зобов'язання здійснити перегляд чинних тарифів на газ і електроенергію для населення у бік їх збільшення. Положення меморандуму передбачають приведення вартості житлово-комунальних послуг у відповідність до фактичних ринкових розцінок на енергоносії.
Наразі тарифи в Україні перебувають на стриманому рівні. З 1 червня 2024 року вартість електроенергії було підвищено до 4,32 гривні за кіловат-годину, хоча, за оцінюванням фахівців, її ринкова ціна вдвічі вища.
У 74-му пункті підписаного з МВФ меморандуму вказується, що на відновлення зруйнованої внаслідок російських обстрілів електрогенерації потрібно близько 1 мільярда доларів. Частину цих коштів планується придбати за рахунок підвищення тарифів для споживачів електроенергії.
Меморандум також торкається питання перегляду газових тарифів у бік збільшення, однак він поки що залишається зафіксованим на позначці 7,96 гривні за кубометр до 30 квітня 2025 року для більшості споживачів.
Рішення про підвищення плати за газ і світло є вимушеним кроком в умовах руйнування енергетичної інфраструктури країни. За оцінюванням експертів, тільки навесні 2024 року збиток від обстрілу українських електростанцій і об'єктів енергосистеми склав близько 1 мільярда доларів. Подорожчання інших комунальних послуг очікується не раніше закінчення військових дій.
Водночас у документі наголошується на необхідності надання адресної допомоги соціально вразливим категоріям громадян у вигляді житлових субсидій для компенсації зростання комунальних витрат.
Нагадаємо, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що наразі працюють лише 27% ТЕС, проте вживають заходів для їхнього відновлення та захисту.
Тим часом керівник Держенергонагляду впевнений, що Україна не зможе відновити об'єкти енергосистеми без залучення внутрішніх резервів.