9 липня 2024, 11:31

Китай підніс неприємний "сюрприз" Росії: погрози США спрацювали – Bloomberg

Загроза вторинних санкцій є потужним стримувальним фактором для деяких найбільших інститутів Китаю у роботі з російськими контрагентами.

Китай, який поки що продовжує вести бізнес з Росією, зіткнувся з серйозним тиском з боку США через загрозу запровадження додаткових санкцій. Це виявилося ефективним гальмом для подальшого використання юаня та вже почало стримувати двосторонню торгівлю та платежі. Про це повідомляє інформаційне агентство Bloomberg, повідомляючи про нову проблему Росії.

Військова економіка Путіна, підстьобнута війною, ймовірно, досягла своєї межі.

США також у грудні санкціонували вторинні санкції щодо зарубіжних фінансових компаній, а державні банки Китаю посилили обмеження на фінансування російських клієнтів.

Річне зростання загального обсягу торгівлі між Китаєм і російським режимом сповільнилося до всього 3% за перші п'ять місяців 2024 року порівняно з майже 42,5% роком раніше, згідно з розрахунками Bloomberg, що базуються на митних даних Китаю. Частка торгівлі Росії, здійснюваної у "дружніх валютах", не збільшилася порівняно з минулим роком, показує оцінювання Банку Росії.

Загроза вторинних санкцій є потужним стримувальним фактором для деяких найбільших інститутів Китаю у роботі з російськими контрагентами.

За словами журналістів, швидке впровадження китайського юаня у російську військову економіку досягло межі, яку Китай відмовляється розширювати.

"Москва, можливо, охочіше приймає юань, ніж китайські банки... Загрози вторинних санкцій з боку США лякають банки", - говорить економіст Bloomberg Economics по Росії Олександр Ісаков. За його словами, ринок вказує на брак юанів у Росії, а також на небажання китайських банків надавати ліквідність.

"У використання юаня є певний пік, і він залежить насамперед від того, як багато Росія торгуватиме з Китаєм... Також багато чого залежатиме від того, наскільки широко юань буде поширено як валюту для розрахунків з іншими країнами", - сказав директор Російсько-Євразійського центру Карнегі Олександр Габуєв.

Свідоцтва того, що юань посів нове місце у російській економіці, зустрічаються всюди. Американські акціонери нідерландської компанії Yandex NV отримали юані замість доларів або євро, які було неможливо перевести з Росії, коли компанія продала свій російський бізнес.

Банк Росії використовує китайську валюту для операцій Фонду національного добробуту. На початку цього року юань обігнав долар за обсягом вкладів у російських банках, ставши основною іноземною валютою для заощаджень.

Останній раунд обмежень з боку США у червні призвів до зупинки біржових торгів доларом і євро у Росії. Юань став єдиною валютою, доступною для торгівлі та купівлі на брокерських рахунках.

"Потенціал для зростання використання юаня ще є, але він невеликий і непорівнянний з тим, що вже сталося... Більшу частину шляху вже пройдено", - говорить економіст компанії T-Investments Софія Донець.

Нагадаємо, банки КНР йдуть з Московської біржі, побоюючись вторинних санкцій США.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини