Пенсійна реформа в Україні: що чекає на одержувачів виплат у 2025 році згідно з новою Бюджетною декларацією
Уряд України затвердив Бюджетну декларацію на період 2025–2027 років, яка передбачає низку змін у сфері соціального забезпечення громадян.
Уряд України затвердив Бюджетну декларацію на період 2025-2027 років, яка передбачає низку змін у сфері соціального забезпечення громадян. Згідно з документом, у найближчі три роки мінімальний розмір оплати праці, посадовий оклад працівника першого розряду Єдиної тарифної сітки та прожитковий мінімум буде зафіксовано на рівні 2024 року без будь-яких підвищень. Про це пише ресурс napensii.ua.
У декларації закладено прогноз зростання споживчих цін: на 9,5% у 2025 році, на 10,4% у 2026 році та на 5,9% у 2027 році. Таким чином, сукупна інфляція за трирічний період може становити близько 35,8% порівняно з поточним роком. Таке зростання цін обумовлене очікуваною динамікою курсу долара США, який, за розрахунками, коливатиметься в діапазоні 45-46,5 гривні за долар.
Для пенсіонерів, які отримують виплати, прив'язані до рівня мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, збереження цих показників на незмінному рівні означає відсутність будь-яких підвищень. Зростання пенсій можливе лише за рахунок індексації, перерахунку або призначення спеціальних надбавок (наприклад, за вік, донорство, догляд за непрацездатними тощо).
У 2025 році планується зміна умов виходу на пенсію за віком в Україні, яка здійснюватиметься через підвищення вимог щодо тривалості трудового стажу. Громадяни, які претендують на оформлення пенсії у 60-річному віці, повинні матимуть не менше 32 років страхового стажу, що на один рік більше, ніж чинна норма. Для тих, хто не зможе виконати цю вимогу, передбачені альтернативні варіанти, наприклад оформити посібник. Однак воно не може перевищувати прожиткового мінімуму. Для виходу на пенсію у 63 необхідно буде наявність від 22 років стажу, для 65-річних – мінімальним стажем у 15 років. Посилення критеріїв буде продовжуватися і в наступні роки, досягнувши свого піку в 2028 році, коли для оформлення пенсії у віці 60 років потрібно мати не менше 35 років трудового стажу.
Цей підхід до пенсійної реформи викликав критику з боку парламентаріїв. Голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев назвав його надмірно жорстким способом фіскальної консолідації, особливо за умов прогнозованого прискорення інфляції. На його думку, такі заходи навряд чи сприятимуть поверненню трудових мігрантів до країни, і це питання потребує детального обговорення у Парламенті.
Нагадаємо, в Україні громадянам без повного трудового стажу передбачено соціальні виплати.
Раніше повідомляли, що самотні пенсіонери в Україні мають право на надбавку до пенсії за станом здоров'я.