15 жовтня 2024, 10:02

Міністри ЄС розглядають два варіанти транзиту російського газу – Bloomberg

Міністри ЄС зібралися разом, щоб обговорити підготовку до опалювального сезону й те, як бути з транзитом російського газу.

Міністри ЄС розглядають два варіанти транзиту російського газу – Bloomberg

Незважаючи на те що війна між Україною та РФ йде та наближається до своєї третьої зими, низка країн ЄС все ще закуповує природний газ у РФ.

Саме тому глави Міненергетики країн ЄС зібралися разом, щоби обговорити подальші кроки вирішення питання, інформує ресурс Bloomberg.

Зустріч 27 міністрів ЄС відбудеться вже сьогодні, 15 жовтня, у Люксембурзі. Вже наприкінці поточного року, 31 грудня, закінчується контракт між РФ та Україною щодо транзиту російського газу.

Експерти кажуть, що Європі необхідно якнайшвидше відмовитися від російського газу шляхом скорочення його споживання та нарощування своїх потужностей. Український трубопровід – один із двох маршрутів, якими газ із РФ надходить до країн Європи.

Зараз у ЄС шукають альтернативний транзит, проте вони не встигнуть укласти угоду до 31 грудня. Другий варіант передбачає залучення до справи Азербайджану.

І тут остаточне рішення може бути ухвалене лише наприкінці грудня чи вже на початку 2025 року.

Словаччина й Австрія, які найбільше у країнах ЄС споживають російський газ, хочуть зберегти старий маршрут. Вони готові замінити у цьому списку РФ на Азербайджан.

Однак неясно, як і хто продаватиме цей газ. Не виключено, що головну роль може взяти на себе компанія SOCAR (Азербайджан), яка продаватиме газ в ЄС замість "Газпрому", або вона зможе забезпечити транзит російського газу прямо до Європи, без посередництва.

Щоб транспортування газу було безперебійним, обсяги мають становити від 10 до 11 млрд кубометрів. Якщо обсяги будуть нижчими, то сама угода буде економічно невигідною, оскільки доведеться докачувати до труб додаткове "блакитне паливо".

Ще у вересні президент ЄК Урсула фон дер Ляйєн заявила, що останнє слово все одно за Україною, оскільки це її труба.

РФ неодноразово свого часу шантажувала Україну припиненням постачання газу. Так було у 2006 та 2009 роках. Тоді арбітром виступив ЄС, але зараз ситуація інша.

Експерти кажуть, що з 2022 року постачання російського газу до ЄС через трубопровід України становить лише 5%. Однак найзалежніші країни Словаччина й Австрія бояться шукати альтернативу, оскільки на це впливає цінова політика.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що друг Путіна Ковальчук вигадав новий "мегапроект" щодо постачання ЗПГ через Північний морський шлях.

Нагадаємо, у Казахстані вирішили побудувати новий газопровід до Китаю замість путінського "Сила Сибіру".

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини