17 жовтня 2024, 07:37

Путін у пастці: запуск "Сили Сибіру – 2" призведе до катастрофи для РФ на ринку газу

Експерти прогнозують надлишок ЗПГ до 2030 року та зазначають, що запуск газопроводу "Сила Сибіру – 2" лише посилить цю ситуацію.

Кремль після втрати європейського ринку збуту свого газу, який протягом довгих років живив російський бюджет, намагається щосили наростити постачання на азіатський ринок, щоб хоч якось відшкодувати скорочення прибутку від експорту блакитного палива.

Зокрема, Москва націлена на додаткові постачання газу до Китаю та вже тривалий час обговорює з китайською стороною будівництво нового трубопроводу "Сила Сибіру - 2", але його поява може мати зворотний ефект для РФ.

МЕА підготувало щорічний звіт, в якому прогнозує світовому газовому ринку надлишок ЗПГ до 2030 року, що знизить ціну на пальне, та зазначає: запуск вищезгаданого газопроводу, яким планувалося прокачувати 50 млрд кубометрів газу на рік, лише погіршить цю ситуацію.

Експерти акцентують увагу на тому, що якщо всі відомі зараз проекти з виробництва ЗПГ будуть реалізовані, виробничі потужності до 2030 року зростуть із 580 млрд куб. м до 850 млрд. куб. м, тобто зростання становитиме майже 50%. У той же час приріст світового попиту на ЗПГ буде меншим, ніж очікується.

У зв'язку з цим запуск згаданого російського проекту ще більше збільшить пропозицію.

Втім, аналітики сумніваються, що газопровід буде побудований, оскільки Китаю достатньо існуючих на сьогодні потужностей, щоб покрити всі його потреби.

Окрім цього, експерти прогнозують нездатність Росії відшкодувати втрати від скорочення постачання газу на європейський ринок. Згідно з основним сценарієм, максимальний обсяг експорту блакитного палива з РФ до КНР до 2050 року становитиме лише 60 млрд кубометрів на рік.

Істотного зростання попиту на газ усередині РФ аналітики не очікують, а це означає неможливість відновлення обсягів видобутку після різкого обвалу минулого року.

Як раніше повідомляв Dialog.UA, Монголія виключила "Силу Сибіру - 2" із довгострокового плану, розрахованого до 2028 року. Аналітики розцінили рішення монгольської сторони як остаточну відмову від цього проекту.

Крім того, повідомлялося, що Казахстан може побудувати свій газопровід до Китаю замість російського трубопроводу "Сила Сибіру - 2".

Автор: Артем Малиновский

Останні новини