Україна погодила з МВФ підвищення комунальних тарифів: за що українцям доведеться більше платити
Влада України погодила з МВФ поступове підвищення тарифів на газ і електроенергію, щоб підтримати стійкість енергетичного сектора.
Українська влада та МВФ затвердили оновлений меморандум, у якому передбачено поступове підвищення комунальних тарифів. Зміни розраховані на військовий і післявоєнний періоди. Про це повідомляє ІМФ.
Згідно з оновленим документом, українська влада допускає поетапне підвищення тарифів на газ і електроенергію для населення. Документ підписали президент Володимир Зеленський, прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр фінансів Сергій Марченко та голова Національного банку Андрій Пишний.
Реформи будуть проводитися з урахуванням соціальної підтримки, щоб захистити найуразливіші домогосподарства.
Згідно з меморандумом, після завершення військових дій потрібно буде відновити та посилити конкурентне середовище на газовому ринку, а також поступово підвищувати тарифи для компенсації витрат енергокомпаній. Влада України вже готує план щодо лібералізації ринку газу й електроенергії з конкретними термінами виконання, який буде основою для майбутніх реформ.
Щоб забезпечити стійкість енергосектору, українська влада найближчим часом розраховує на отримання зовнішнього фінансування. Ці заходи мають сприяти підтримці стабільності енергетичної системи країни.
Важливо, що зараз в Україні встановлено мораторій на зростання тарифів на газ, опалення та гаряче водопостачання, але це обмеження не зачіпає ціни на електроенергію та холодну воду. Незважаючи на це обмеження, за даними Держстату, комунальні послуги у вересні 2024 року подорожчали на 18,7% порівняно з аналогічним місяцем попереднього року, що значно перевищує рівень інфляції, що становить 8,6%.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що в Україні спостерігається різке збільшення тарифів на комунальні послуги. За інформацією Держстату, з квітня 2023 року до квітня 2024 року середнє зростання склало 12,9%.