12 грудня 2024, 15:56

Китай знову підставив Росію: росЗМІ дізналися про неприємний "сюрприз" від Пекіну

"Старший брат" знову вдарив по Росії, скоротивши закупівлю вугілля на тлі й без того плачевної ситуації у російській вугільній галузі.

Китай знову підставив Росію: росЗМІ дізналися про неприємний "сюрприз" від Пекіну

Економічні проблеми Росії наростають. Навіть її головний союзник Китай вирішив скоротити обсяги закупівель російського вугілля. За підсумками десяти місяців 2024-го частка російського вугілля у загальному імпорті КНР знизилася до 18%, тоді як в аналогічний період 2022 року цей показник становив 23%. Ці дані наводяться у звіті Центру цінових індексів (ЦЦІ), опублікованому у "Комерсанті".

Тривожні сигнали для Росії

На тлі загального збільшення імпорту вугілля Китаєм на 14,8% за січень – листопад (до 490 млн тонн) скорочення частки Росії виглядає особливо помітним. Головною причиною було зниження закупівель енергетичного вугілля через низькі ціни й експортні обмеження. Більше того, на російське вугілля, як і раніше, діє імпортне мито (3-6%), тоді як постачальники з Індонезії та Австралії звільнені від цих зборів завдяки угодам про вільну торгівлю.

Інші експортери, такі як Монголія й Австралія, скористалися ситуацією: їхня частка у постачанні вугілля Китаю зросла з 10% і 1% до 15%. Це посилює тиск на російський експорт.

Китай є найбільшим покупцем російського вугілля, який припадає 48% всього експорту Росії. Хоча 2023 року постачання вугілля з Росії до КНР збільшилося на 42% (до 100 млн тонн), поточний рік демонструє спад. За перше півріччя 2024 року експорт скоротився на 8%, склавши 45,5 млн тонн. За підсумками 2024 очікується падіння експорту на 9-10%.

Скорочення поставок вугілля у Китай - серйозний виклик для Росії, особливо в умовах міжнародних санкцій і кола покупців, що звужується.

Окрім Китаю, Росія втрачає позиції і в Індії, яка є ще одним важливим ринком. За січень - вересень 2024 Індія знизила імпорт російського вугілля на 26%, а частка Росії в індійському вугільному імпорті впала з 7% до 3%.

Китайський "сигнал" демонструє, що економічна співпраця з Росією є менш пріоритетною навіть для її традиційних партнерів. В умовах міжнародної ізоляції та зниження доходів від вугільного експорту Росія стикається з новими викликами, що потребують термінових рішень.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини