19 грудня 2024, 12:42

У Росії назріває бунт олігархів через економіку: WSJ повідомляє про знаковий сигнал

Російські олігархи, які тривалий час сиділи тихо, настільки обурені ситуацією в економіці, що починають все активніше критикувати путінську главу Центробанку Набіулліну.

У Росії назріває бунт олігархів через економіку: WSJ повідомляє про знаковий сигнал

Російська економіка стикається зі збільшуваними проблемами: інфляція зростає, а відсоткові ставки сягають рекордних рівнів. Більше того, тепер компанії та навіть олігархи все голосніше висловлюють невдоволення. Але замість критики глави кремлівських Путіна, якого бізнес-еліта боїться відкрито звинувачувати, всі стріли спрямовані на голову Центробанку Ельвір Набіулліну.

Матеріал про невдоволення олігархів публікує The Wall Street Journal.

Зростання невдоволення еліти

Військова економіка Росії, яка тривалий час підтримувала споживчі витрати та корпоративні прибутки, почала буксувати. Зростання інфляції, падіння рубля та високі відсоткові ставки створюють нестерпне навантаження на бізнес.

"Ставки Центрального банку - це виклик для розвитку економіки... Сподіваюся, ліки не виявляться шкідливішими за хворобу", - заявив мільярдер Олексій Мордашов, голова "Северсталь", в інтерв'ю "РБК".

Лідер однієї з фракцій Думи Сергій Миронов вчинив справжній скандал. Він звинуватив і різко розкритикував Набіулліну за підвищення ключової ставки.

"З липня минулого року Ви почали підвищувати облікову ставку. На скільки збільшилася інфляція? Вдвічі. Гей, пані Набіулліна, Ви адекватні чи ні? Що за маячню Ви несете?" - заявив він.

Ставку Центробанку, встановлену на рівні 21%, вже завтра може бути підвищено ще більше, що посилює тиск на економіку.

Компанії відчувають удар по всіх напрямках:

- інфляція тримається лише на рівні 9%, що знецінює рубль і підвищує витрати;

- МТС, найбільший оператор мобільного зв'язку, зафіксував падіння чистого прибутку на 90% у третьому кварталі через високі процентні платежі;

- "Роснефть" відкладає модернізацію нафтопереробних заводів, посилаючись на відсутність кредитування;

- понад 200 торгових центрів перебувають під загрозою банкрутства, а майже третина вантажоперевізників передбачає банкрутство наступного року.

Експерти вважають, що невдоволення бізнес-еліти зростає, але олігархи не наважуються критикувати главу кремлівських Путіна. Ельвіра Набіулліна є "зручною мішенню" для звинувачень, зазначає Олександра Прокопенко, колишній співробітник Центробанку Росії.

Економіка, підтримувана нафтою та військовими витратами, виявилася стійкою, але ця модель не здатна впоратися з дисбалансами, спричиненими конфліктом. Санкції США та ЄС підірвали стабільність рубля, а ринок праці відчуває дефіцит робочої сили через мобілізацію та міграцію.

Загрози для бізнесу та економіки

Високі ставки й інфляція скорочують маржу компаній, унеможливлюючи довгострокове планування. Фінансові проблеми великих підприємств ризикують вилитися у ланцюгову реакцію банкрутств, що тільки погіршить економічне становище.

Економічна модель Росії зіткнулася з серйозними проблемами, та незадоволення еліти стає все гучнішим. Однак поки що критика спрямована лише на Центробанк, а реальне коріння кризи — конфлікт і санкції — залишаються поза увагою.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що наприкінці листопада поточного року рубль впав майже до 115 одиниць за долар, але через деякий час зміг відіграти позиції.


Автор: Марк Ворошилов

Останні новини