Росії загрожує обвальне падіння у великому секторі економіки – Росії
Різке підвищення ключової ставки Центробанком і зростання цін на будматеріали підривають російський ринок нерухомості, погрожуючи перетворити стагнацію на повномасштабний економічний колапс.
На тлі загострення економічної кризи у Росії, викликаної західними санкціями та тривалою війною з Україною, будівельна галузь, одна з ключових для російської економіки, зіткнулася з глибокою стагнацією, пишуть росЗМІ.
Зростання інфляції, падіння рубля та підвищення ключової ставки Центробанком до 21% призвели до різкого подорожчання кредитів, що значно погіршило умови для забудовників і потенційних покупців житла.
"Ринок зіткнеться з ямою", - заявляють експерти.
Ринок житла: зниження продажів і зростання цін
За даними аналітиків, 2025 року обсяги продажів житла у Росії можуть впасти на 15%, незважаючи на попит, який зберігається та який частково підтримується державними програмами, такими як сімейна іпотека та пільги для далекосхідних регіонів.
Керівник аналітичного відділу групи "Літак" Олеся Дзюба наголосила, що зростання цін на житло неминуче: витрати на будівництво й обслуговування проєктів збільшуються, що змушує девелоперів обмежувати запуск нових об'єктів.
"Собівартість будівництва зростає через подорожчання будівельних матеріалів, інженерних систем і зарплат. Для забудовників стає вкрай складно не тільки окупити проєкти, а й отримати прибуток", - зазначив представник компанії "Intermark Міська Нерухомість" Дмитро Халін.
Кредитний "зашморг" для забудовників і покупців
Підвищення ставки Центробанком обернулося важкими наслідками для будівельного сектору, оскільки більша частина проєктів фінансується за рахунок позикових коштів. За словами експертів, девелопери змушені або підвищувати ціни на житло, або заморожувати нові проекти. Це, своєю чергою, посилює дефіцит доступного житла, а для більшості росіян іпотечні кредити стають практично недоступними.
"Висока ставка та дорога іпотека у 2025 році залишаться малодоступними для багатьох потенційних покупців", - прогнозує керуючий директор компанії "Метріум" Руслан Сирцов.
Наближається злиття та банкрутства
Хоча найбільші російські девелопери поки що мають запас міцності, експерти не виключають масових злиттів і поглинань у галузі, щоб уникнути банкрутств. Однак падіння купівельної спроможності населення та зниження попиту на первинне житло ризикують призвести до ще глибшої кризи.
Аналітики зазначають, що майбутнє ринку нерухомості багато у чому залежить від дій російського уряду. Якщо влада боротиметься з інфляцією, це призведе до уповільнення будівельної активності та ще більшого загострення іпотечної кризи. У разі спроб стимулювання позикових коштів, ціни на житло почнуть стрімко зростати, збільшуючи розрив між доходами населення та вартістю нерухомості.
"Ми бачимо чіткий сигнал до того, що будівельний сектор, будучи однією з найважливіших галузей російської економіки, зазнає колосального тиску через брак фінансування. Це неминуче вплине на суміжні галузі та посилить загальне уповільнення економіки", - резюмувала гендиректор проектів у сфері нерухомості URBAN Ольга Хасанова.
Раніше Dialog.UA повідомляв, що західні експерти озвучили два моменти, які допоможуть зробити санкції проти РФ ефективними.
Останні новини
ВООЗ оцінила небезпеку поширення метапневмовірусу hMPV з Китаю та дала рекомендації, як захиститися
12:35"Проблеми для стратегічної авіації РФ", – у Генштабі ЗСУ підтвердили удар по нафтобазі в Енгельсі
11:22Перемир'я від Трампа може повторити події Першої світової війни: чи готовий до цього Захід – ЗМІ
10:10Нові технології та мінімум ресурсів: у ЄС знайшли новий спосіб відстежити тіньовий флот Росії – ЗМІ
07:52Вражений черговий штаб і завдано удару по скупченню ворога: на Курщині ЗСУ полюють на 810-у бригаду
07:44