Росія терміново намагається врятувати "Газпром", але компанія вже приречена – ЗМІ
Надій на відновлення втрачених позицій на європейському ринку для "Газпрому" більше немає, а спроби реформувати його приречені.
Російська влада розпочала поспішну "реанімацію" банкрутного "Газпрому". Керівництво компанії вирішило об'єднати розрізнені підрозділи в єдину вертикально інтегровану структуру та посилити контроль над "Газпром нафтою". За даними Financial Times, у компанії готують масштабні скорочення витрат і персоналу, намагаючись виправити ситуацію після рекордних збитків.
Проте експерти вважають ці зусилля безглуздими.
Обвал усіх показників
Згідно з розрахунками російської влади, вже цього року загальний обсяг постачань до Європи та Туреччини скоротиться більш ніж у 5 разів порівняно з рівнем 2019 року до 47 млрд кубометрів. До 2034 року він впаде до 34 млрд кубометрів. Грошовий потік залишиться негативним, до 2034 дефіцит складе 15 трлн рублів.
"Газпром" уже не врятувати
За словами економічного аналітика Анатолія Несміяна, плани порятунку "Газпрому" приречені на провал із ключової причини: втрата основного експортного ринку (Європи) є непоправною втратою. Навіть якщо російський газ будь-коли повернеться на європейський ринок, це будуть зовсім інші обсяги й умови, а гігантська інфраструктура, заточена під колишні поставки, буде лише тягарем для компанії. Її неможливо "урізати" без руйнування всієї системи.
Внутрішній ринок РФ не здатний компенсувати обсяги, що випали: економіка Росії стиснута та не здатна поглинути такі колосальні поставки газу. Єдине, що залишається, це затягування поясів, нескінченне підвищення тарифів для населення та бізнесу всередині країни. Але це лише відстрочка визнання краху.
Колишніх доходів "Газпрому" вже не бачити ніколи
Другий теоретичний варіант – демонополізація та повне розукрупнення "Газпрому", створення кількох незалежних компаній за західною моделлю. Але у сучасній Росії, вважає Несміян, це неможливо: управлінська система не впорається з такою трансформацією, а Кремль ніколи не відмовиться від використання "Газпрому" як геополітичного інструменту тиску.
Росія втратила колосальні гроші та повернути європейський ринок у колишньому обсязі вже не зможе. Будь-які спроби врятувати "Газпром" лише відстрочать неминуче: колишньої компанії вже ніколи не буде. Колишніх доходів від "Газпрому" Росії також не бачити.
Як раніше Dialog.UA повідомляв, західні аналітики впевнені, що після війни в Україні на російську економіку чекає крах.
Останні новини
У відповідь на погрози Трампа "небаченого" бомбардування Іран підготував ракети до запуску – ЗМІ
11:26Путін може перегнути палицю: Болтон розповів про те, як глава РФ навчився маніпулювати Трампом
07:37