27 березня 2025, 13:01

Вся територія та всі ресурси: США передали Україні оновлену версію угоди щодо видобутку корисних копалин

США передали Україні остаточну версію угоди щодо видобутку корисних копалин, яку планувалося підписати ще у лютому, але було відкладено.

Вся територія та всі ресурси: США передали Україні оновлену версію угоди щодо видобутку корисних копалин

США передали Україні остаточну версію довгоочікуваної угоди щодо видобутку корисних копалин, яку планувалося підписати ще у лютому, але було відкладено через скандал в Овальному кабінеті. Підписання цього документа, за словами високопосадовців, може відбутися найближчими днями, передає Dialog.UA.

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив Fox News, що американська сторона передала Україні остаточну, завершену версію угоди щодо економічного партнерства та сподівається на швидке підписання документа.

Початковий проект, який представляв собою лише кілька сторінок, мав бути підписаний ще на початку року, але був затриманий після резонансного скандалу у Білому домі. Тепер, після доопрацювання, США пропонують Києву більш детальну та ретельно опрацьовану версію угоди.

Угода охоплює:

- усю територію України;

- стосується всіх видів корисних копалин: від нафти та газу до нових і перспективних родовищ;

- у видобутку можуть брати участь як державні, так і приватні підприємства;

- усі кошти, отримані від видобутку, негайно конвертуватимуться в іноземну валюту, а кошти з фонду виводитимуться за межі країни;

- у разі якщо Україна не виконає будь-яких зобов'язань, вона зобов'язана компенсувати недоотримані кошти;

- важливою частиною угоди є керування фондом, який здійснюватиметься п'ятьма членами, з яких три представляють США та мають право накладення вето;

- США вже внесли значні кошти до цього проекту починаючи з 2022 року й отримуватимуть першочергові "роялті" з фонду. Україна, у свою чергу, отримуватиме свою частку після того, як США отримають 4% від загальної суми;

- документ є безстроковим, і будь-які зміни до угоди можуть бути внесені лише за погодженням з американською стороною;

- США матимуть право першочергової участі у нових інфраструктурних проектах, а також право вето на продаж українських ресурсів іншим державам;

- у документі не згадуються гарантії безпеки для України у разі змін у геополітичній ситуації.

Як раніше Dialog.UA повідомляв, Кремль усіма можливими способами намагається переконати США, що угоду щодо рідкісноземельних ресурсів набагато вигідніше укласти з Москвою, ніж із Києвом, й активно працює над тим, щоб перешкодити Україні підписати угоду.

Нагадаємо, Зеленський висловив готовність підписати угоду про ресурси зі США за умови виконання однієї важливої вимоги, при цьому Україна сподівається, що угода з видобутку мінералів буде ключем до подолання економічної кризи, незважаючи на те що попередній проект угоди залишається невизначеним, він уже виглядає перспективнішим і вигіднішим, ніж початкова версія документа.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини