7 квітня 2025, 14:31

Ставка Путіна на Трампа може прогоріти: Європа має секретну зброю проти Кремля – ЗМІ

Попри кремлівську пропаганду, час не лікує – санкції поступово душать економіку РФ, і саме Європі вирішуватиме, що буде з російською економікою.

Незважаючи на гучні заяви Вашингтону, ключовий механізм тиску санкцій на Росію знаходиться зовсім не у США, а у руках Європейського союзу. Про це йдеться у свіжому матеріалі французької газети Le Monde, де докладно пояснюється, чому саме Європа, а не Америка може реально паралізувати економіку Кремля.

У Москві радіють прогресу у відносинах зі США, але справи між Кремлем і Європою погані, та найгірше те, що Брюссель не має наміру йти на поступки, яких так потребує Росія.

США не головний гравець: цифри говорять самі за себе

Експорт РФ до США 2022 року становив $35 млрд. У той самий час на початок війни торговельний оборот Росії із Європою перевищував $350 млрд, тобто удесятеро більше, ніж із США. Росія не економічно зав'язана на Вашингтон, вона залежить від Брюсселя, Парижу та Берліну.

Європа вирішує: торгівля, банки, фінанси, нафта

Як пише Le Monde, навіть якщо США знімуть санкції, ефект буде обмеженим, бо:

- російські активи Центробанку заморожені в Euroclear, бельгійському депозитарії, SWIFT, міжнародна система міжбанківських розрахунків, що також знаходиться у Бельгії та залишається закритою для російських банків. Економіка РФ залишається ізольованою від західного капіталу та прозорих фінансових потоків;

- навіть російська нафта вже обходить санкції, та скасування обмежень США не вплине критично на експорт, а Європа зберігає ціну.

Час працює не на Путіна

Попри кремлівську пропаганду, час не лікує — санкції поступово душать економіку РФ. Інфляція, відсоткові ставки, залежність від Китаю та розпад прозорих фінансових механізмів — це вже позбавляє Росію потенціалу для відновлення. Кремль чекає на зняття санкцій не з позиції сили, а через розпач.

Але є й ризик: одностайність ЄС і позиція Угорщини

Проблема Європи в іншому: рішення про санкції ухвалюються лише одноголосно, а такі країни, як Угорщина, можуть знову використати своє право вето, щоб виторгувати політичні чи фінансові бонуси.

Як підкреслює експерт Інституту Жака Делора Гійом Дюваль, настав час перейти до системи кваліфікованої більшості, щоб не допустити шантажу з боку країн, які симпатизують Кремлю.

Європа вирішуватиме долю економіки РФ

Доля російських санкцій вирішується не у Білому домі, а у Брюсселі. Саме Європа має реальні важелі впливу: економічні, фінансові й інституційні. Якщо ці важелі збережуться, Росія залишиться в ізоляції. Якщо ослабнуть, Москва отримає перепочинок, за який може дорого заплатити вся Європа.

Як раніше повідомляв Dialog.UA, аналітики попереджають, що обвал цін на нафту може продовжитися, якщо оголошена Трампом торгова війна переросте у глобальну економічну кризу.


Останні новини