8 квітня 2025, 13:22

У Росії почалося падіння рубля: обвал нафти боляче вдарив по економіці

Російська економіка наближається до нової хвилі кризи: тарифна війна обрушила ціни на нафту, Центробанк РФ більше не приховує загрози.

У Росії почалося падіння рубля: обвал нафти боляче вдарив по економіці

Російська влада почала відкрито говорити про серйозні ризики для економіки через падіння цін на нафту. Центробанк РФ попереджає: розв'язана США тарифна війна загрожує не лише світовій торгівлі, а й здатності Кремля підтримувати бюджет і військові витрати.

За обережною риторикою Набіуліною ховається набагато тривожніша для Москви реальність. Про це пише "Агентство".

Ціни на нафту падають, разом із ними й опора бюджету

Глава Центробанку Ельвіра Набіулліна під час зустрічі з депутатами Держдуми визнала: падіння цін на нафту, викликане новими митами США та рішенням ОПЕК+ збільшити видобуток, становить реальну загрозу для російської економіки. "Якщо ескалація тарифних війн продовжиться, це призведе до зниження світової торгівлі та як наслідок попиту на наші енергоносії, тому тут ризики є", - заявила Набіулліна, уникаючи різких формулювань, але явно натякаючи на серйозність становища.

Ринок нафти руйнується швидше, ніж очікував Кремль

Після того як Білий дім запровадив імпортні тарифи, а країни ОПЕК+ почали різко нарощувати видобуток, ціни на нафту впали. За чотири торговельні сесії ціна марки Brent впала на 15%, до 64 доларів за барель. Ще сильніше постраждала російська нафта: вартість Urals впала до 53 доларів, це мінімум з червня 2023 року та майже на 17 доларів нижче за рівень, закладений до бюджету РФ на 2025 рік.

Ціна російської нафти марки Urals упала до 53 доларів за барель. Це найнижча ціна з червня 2023 року, та це значно нижче за ціну нафти, яка закладена до бюджету Росії на цей рік (69,7 долара за барель). Тиждень тому Urals коштував 67 доларів за барель.

Зовні спокійна риторика приховує паніку

Незважаючи на стримані заяви, російська влада вже не у змозі ігнорувати те, що відбувається. Падіння рубля, зміна прогнозу щодо нафти від провідних світових банків і тривожні натяки Центробанку все більше нагадують сценарій початку нової системної кризи. За даними Bloomberg, свої прогнози щодо нафти переглянули Goldman Sachs, Morgan Stanley та Societe Generale, і всі вони очікують подальшого зниження цін.

Ризики, про які не говорять вголос

За інформацією ЗМІ, ще наприкінці березня Центробанк направив до уряду попередження: ситуація може нагадати обвал 1980-х років, який був однією з причин краху СРСР. Публічно ця доповідь не коментується. Але навіть у парламентських формулюваннях "ризики є" звучить недвозначний сигнал: все йде за найтривожнішим сценарієм.

Загроза для військового бюджету та війни в Україні

Третина федерального бюджету Росії будується на доходах від нафти та газу. Різке скорочення нафтових надходжень може поставити під удар як виконання соціальних зобов'язань, так і фінансування війни в Україні. Reuters прямо вказує: низькі ціни на нафту можуть бути частиною американської стратегії тиску, щоби змусити Москву піти на поступки.

Вашингтон готує наступний крок

Наступного тижня міністр енергетики США Кріс Райт вирушає на Близький Схід: до Саудівської Аравії, Катару й ОАЕ. За інформацією Reuters, мета поїздки – домовитися про збільшення постачання нафти на світовий ринок. Це може ще більше обрушити котирування та загострити ситуацію для Росії.

Фінансова система на межі нового шоку

На тлі нафтового обвалу офіційний курс рубля також просів: з 3 квітня він втратив 63 копійки по відношенню до долара. Така динаміка відображає панічні очікування як серед інвесторів, так і серед самих російських чиновників, котрі все частіше озвучують тривожні сигнали, намагаючись не називати речі своїми іменами.

Як раніше повідомляв Dialog.UA, аналітики попереджають, що обвал цін на нафту може продовжитися, якщо оголошена Трампом торгова війна переросте у глобальну економічну кризу.


Автор: Марк Ворошилов

Останні новини