10 квітня 2025, 14:01

Обвал цін на нафту потягнув униз весь російський бюджет

Обвал цін на нафту знищує головне джерело доходу путінського режиму, ринок рушиться, та з ним руйнується здатність вести затяжну війну.

Для Росії почався фінансовий кошмар, від якого у Кремлі сподівалися ухилитися: обвал цін на нафту загрожує знищити одне з останніх джерел економічної стійкості країни. Без нафтодоларів руйнується фінансовий фундамент путінської військової машини.

Нафта руйнується та тягне за собою бюджет

За даними The Washington Post, ціна на російську нафту марки Urals цього тижня опустилася до $52 за барель, що майже на третину нижче за рівень $70, закладеного у бюджет Росії на 2025 рік. Це найнижчий показник із 2023 року. Експорт нафти забезпечує близько 30% усіх бюджетних доходів РФ і відіграє ключову роль у фінансуванні війни проти України.

Експерти попереджають: якщо падіння продовжиться, Росія може зіткнутися із жорсткою бюджетною кризою, а її Центробанк уже готує сценарії затяжного періоду низьких цін. Саме цей сценарій раніше називався найризикованішим для економіки країни.

ЦБ попереджає, Кремль турбується

Глава Центробанку Ельвіра Набіулліна заявила на зустрічі з депутатами, що основний канал удару по російській економіці - саме через падіння цін на нафту, особливо на тлі глобальної тарифної війни, розпочатої США. За її словами, це призведе до падіння світової торгівлі та зниження попиту на російські енергоносії.

Прес-секретар Путіна Пєсков охарактеризував ситуацію як "вкрай напружену й емоційно перевантажену", наголосивши, що фінансові органи у Москві працюють над "мінімізацією наслідків". Насправді у російської влади не так багато варіантів.

Китай більше не рятує

Ізольована від Заходу російська економіка дедалі більше залежить від Китаю. Але тут тривожні сигнали. Китайська економіка сповільнюється та попит на російську нафту та газ може скоротитися. Німецький економіст Яніс Клюге наголошує: "У Росії не дуже диверсифікований портфель покупців", - і це робить її особливо вразливою до коливань на азіатському ринку.

При цьому Трамп обрав головною мішенню своїх економічних атак саме Китай і його економіку. У разі уповільнення китайської економіки удар автоматично переноситься і на Росію.

Доходи падають - війна під загрозою

Зниження доходів вже відчутне: за офіційними даними, надходження від продажу нафти та газу у березні 2025 року впали на 17% порівняно з минулим роком. А редакційна стаття у "Незалежній газеті" прямо заявляє: "Росія перебуває між спадом і рецесією".

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак написав у соцмережах: "Чим нижчі ціни на нафту, тим менше у росіян грошей на війну". І в Києві дедалі частіше заявляють, що нафтовий обвал - це шанс зламати хребет російській військовій машині.

Перспектива - жорстка економія та послаблення армії

Хоча ексрадник ЦБ РФ Олександра Прокопенко стверджує, що військові витрати скорочуватимуться в останню чергу, вона визнає: якщо ситуація на ринку нафти не стабілізується, Кремль буде змушений "переглядати значну кількість витрат і переходити до жорсткої бюджетної консолідації". Це вже опосередковано означає: грошей на все не вистачить.

При цьому ставка Центробанку залишається на рівні 21%, що вбиває внутрішні інвестиції та кредитування бізнесу. В елітах назріває тривога: збільшувані витрати санкцій, інфляція та дорогі позики починають душити економіку зсередини.

Час дешевої нафти - час слабкої Росії

Падіння нафтових доходів може бути саме тим ударом, якого Кремль боявся найбільше. Без стабільно дорогої нафти руйнуються і плани на довгу війну, і впевненість у контролі над регіоном, і будь-які ілюзії щодо "суверенної економіки". Москва знову залежить від світової кон'юнктури, але тепер без страховки та без запасу міцності.

Як раніше повідомляв Dialog.UA, аналітики підрахували, що кожен долар зниження вартості нафти - мінус $2,7 млрд у російську скарбницю.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини