Китай поставив хрест на мільярдному російському проекті: надії Кремля впали – росСМИ
Китай відхилив новий російський газовий проект, фактично поставивши жирну крапку на мріях Путіна замінити Європу Сходом.
Ще один газовий проект Кремля впав: Китай відхилив ідею будівництва нового трубопроводу через Казахстан, запропонованого Москвою у відчайдушній спробі хоч якось компенсувати втрачений європейський ринок.
Незважаючи на всі розмови про "партнерство без кордонів", Пекін послідовно розвертається до Кремля спиною.
Китай сказав "ні" знову
Проект постачання газу з Росії через Казахстан, про який Москва бадьоро заявляла восени 2024 року, офіційно відкинутий Пекіном. Посол Китаю у РФ Чжан Ханьхуей прямо заявив: труба надто дорога, а існуючий казахстанський газопровід вже переповнений. Щоби провести російський газ, потрібно будувати новий, і для Китаю це невигідно.
"Це дорого. Російська сторона вивчає варіант, але це нереально", - резюмував дипломат, слова якого цитує "Інтерфакс".
Так закінчилася ще одна спроба видати провал за геополітичний успіх.
"Сила Сибіру 2" зависла у повітрі
Нагадаємо, що початковий проект "Сила Сибіру 2" також уже півтора роки буксує. Незважаючи на урочисті заяви Москви, Китай не дав згоди на будівництво. Головна причина - ціна: Пекін хоче платити за внутрішньоросійським тарифом $60 за тисячу кубометрів, тоді як нині платить у чотири рази більше - $260.
Монголія, через яку має пройти труба, теж не включила проект до національного плану до 2028 року, давши зрозуміти: перспективи сумнівні.
Китай диктує умови своєму сировинному придатку
Починаючи з 2022 року, Путін наполегливо пропонував Китаю замінити європейський ринок і купувати до 100 млрд кубометрів газу на рік. Але, незважаючи на візити до Пекіну, "стратегічне партнерство" та розмови про "нове енергетичне майбутнє", всі пропозиції Кремля наштовхуються на холодний розрахунок Пекіну.
Китай диктує умови, знижує ціни, відхиляє проекти та робить це все більш відкрито. У цій "дружбі" Росія все більше нагадує сировинний придаток, не здатний нічого диктувати.
Цифри говорять голосніше за гасла
На піку постачання до Європи Росія експортувала до 200 млрд кубометрів газу на рік. Зараз до Китаю - лише 38 млрд, що компенсує лише 15% колишнього обсягу. Європа пішла. Китай не поспішає замінити її.
2023 року постачання до ЄС обвалилося до 28 млрд кубів, 2024-го - до 32 млрд. "Газпром" перетворюється з енергетичної наддержави на постачальника за залишковим принципом.
Черговий удар, і знову по самолюбству
Москва хотіла показати, що у неї "нові ринки" та "нові горизонти". Але реальність - це відкинуті проекти, дешеві поступки та дипломатичні приниження. На цей раз Китай навіть не намагався зберегти видимість ввічливості, просто відхилив ідею як невигідну.
Росія може скільки завгодно говорити про "багатополярний світ", "поворот на Схід" і "надійний партнер", але факт очевидний: Китай купує у Кремля тільки те, що вигідно та дешево, і відкидає все інше.
Як раніше повідомляв Dialog.UA, наприкінці жовтня стало відомо, що Китай на тлі відсутності угоди з РФ щодо будівництва "Сили Сибіру 2" прискорив спорудження нової гілки газопроводу Центральна Азія - Китай.