28 квітня 2025, 12:52

Економіка Росії задихається, зростання впало: Кремль зіткнувся з великою проблемою – The Economist

Економіка Росії руйнується на очах: ​​грошова машина Путіна, яка довго працювала на нафті та військових витратах, почала захлинатися.

Економіка Росії, яка ще недавно демонструвала видимість стійкості, стрімко сипеться під тиском внутрішніх і зовнішніх факторів. Після трьох років агресивної мілітаризації та бюджетних вливань починається важка розплата: інфляція зашкалює, зростання обнулилося, а падіння нафтових доходів загрожує новим витком кризи.

Від Калінінграда до Владивостока щось змінилося. Хоча уряд РФ і виявляє велику обережність, він визнає, що відбувається. На початку квітня Центральний банк зазначив, що останнім часом "низка секторів зафіксувала зниження виробництва через різке падіння попиту". Падіння нафтових цін створює Росії всілякі проблеми.

Економіка Росії різко уповільнюється

За даними The Economist, індекс економічної активності Goldman Sachs показав: з кінця минулого року зростання ВВП Росії обрушилося з 5% до нуля (!!!) у річному обчисленні. Російський ВЕБ і Ощадбанк фіксують аналогічне падіння ділової активності. Навіть обережна влада визнає спад.

Після мілітаризації – провал

У 20222024 роках Росія утримувала ілюзію зростання за рахунок військових витрат і високих цін на сировину. ВВП спочатку впав на 1,4% у 2022 році, але потім штучно зріс на 4,1% та 4,3% за рахунок мобілізації ресурсів для війни. Однак тепер економіка, вичавлена до краю, починає валитися.

Перебудова економіки на військові рейки завершена: витрати на оборону, які у 2023 році зростали на 53%, у 2025 році збільшаться лише на 3,4%. Інвестиції в інфраструктуру й озброєння зупинено. Без постійного підживлення вливання економіка почала задихатися.

Фінансовий зашморг: інфляція та високі ставки

Другим ударом стала монетарна політика. Інфляція у Росії кілька місяців поспіль перевищувала 10%, змусивши Центробанк затиснути економіку у лещата 21% базової ставки найвищої з початку 2000-х років.

Результат обтяжливий: росіяни все частіше кладуть гроші на депозити, а не витрачають їх, заморожуючи внутрішній ринок. Хоча інфляція почала трохи знижуватися (з 14% до 13%), уповільнення економічного зростання стало ще стрімкішим.

Крах нафтових доходів – смертельний удар

Третім і найважчим чинником стала зовнішня криза. Загострення торгової війни США, падіння прогнозів зростання світової економіки й обвал попиту на нафту – смертельний удар для сировинної моделі Росії.

Прогноз зростання ВВП Китаю, головного покупця російської нафти, знижено з 4,6% до 4% (МВФ). Доходи від податків на нафту та газ у березні впали на 17% порівняно з минулим роком.

Індекс ММВБ, що відображає ціни акцій найбільших компаній, звалився на 10% від недавнього піку.

22 квітня Reuters з посиланням на документи уряду РФ повідомило: Кремль очікує на різке падіння продажів нафти та газу вже цього року. Торгова політика США, навіть при симпатіях Трампа до Путіна, обернулася важким ударом по російській економіці, що ослабла.

Похмурі перспективи

Замість "плавного уповільнення", про яке мріяв Путін, Росія стикається з тяжкою кризою. Сировинна голка ламається, військовий режим пожирає внутрішні ресурси, а фінансова система тріщить під тиском катастрофічних ставок і попиту.

Економіка Росії, загнана у глухий кут війною та санкціями, котиться вниз із прискоренням, і попереду її чекають ще більш важкі випробування.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що на початок квітня у розпорядженні ФНБ було 3,27 трлн рублів ліквідних коштів.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини