4 вересня 2023, 08:00

Успіх контрнаступу ЗСУ поставить Китай перед складним вибором – аналітик

Китай може відігравати значну роль під час російської війни в Україні, вважають експерти.

Успіх контрнаступу ЗСУ може поставити Китай перед складним вибором: або посилити Росію смертоносною зброєю, або, навпаки, за певних умов розірвати відносини з Кремлем, що послабить армію РФ.

Про це пише "Голос Америки" з посиланням на думку аналітиків.

Так, професор Джорджтаунського університету Денніс Крейг Вайлдер заявив, що успішний контрнаступ української армії поставить Пекін у складне становище.

"Якщо наступ спрацює та українці успішно проникнуть на окуповані території або навіть за їхні межі, на територію Росії, тоді перед Китаєм була б дилема: одна сторона у Пекіні говорила б, що нам потрібно більше підтримувати Путіна, що потрібно переступити кордон і надати Путіну смертоносну зброю. Інша сторона у Пекіні сказала б, що краще знайти спосіб швидко домовитися, щоб Путіна не знищили", - сказав аналітик.

При цьому експерт зазначає, що потенційне застосування Росією ядерної зброї є абсолютно неприйнятним для китайської сторони, про що вона неодноразово повторювала. Якщо Кремль наважиться використати ядерну зброю, це означатиме розрив із КНР, оскільки Пекін не має наміру брати участь у ядерній війні проти Заходу.

Зі свого боку, колишній посол США у РФ Майкл Макфол вважає, що Київ у міру своїх можливостей проводить успішну політику щодо Китаю.

"Сподіватися на те, що Китай зіграє більш проактивну роль, марно. Але збереження певної нейтральності Китаю, як це відбувалося досі, я вважаю великим досягненням української дипломатії", - сказав колишній посол.

Тим часом аналітик Eurasia Group Елі Вайн вважає, що Китай потенційно може взяти участь у післявоєнному відновленні України. У зв'язку з цим українське керівництво не може собі дозволити публічну критику на адресу КНР.

"Тому я думаю, що президент Зеленський і його головні радники роблять усе можливе, щоб упоратися з жонглюванням (у відносинах із Китаєм - ред.)", - додав експерт.

Нагадаємо, наприкінці серпня голова КНР Сі Цзіньпін повідомив, що продовжить наполягати на "політичному врегулюванні війни в Україні".

Тим часом глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель вважає, що участь китайської сторони у переговорах у Саудівській Аравії щодо української формули миру свідчить про невдоволення Китаю війною РФ проти України.

Останні новини