3 січня 2024, 14:16

Російські вбивці масово повертаються до РФ з України, росіяни перелякані – ЗМІ

У Росії сім'ї жертв із жахом спостерігають за тим, як Путін особисто прощає та дає свободу засудженим за тяжкі злочини в обмін на військову службу.

Росіянка Анна Болтинюк з Калузької області у Центральній Росії втратила свою 18-річну доньку Яну, коли її зґвалтували та вбили у 2014 році. Убивця Євген Татаринцев зник торік із російської колонії, яку, як повідомлялося, особисто відвідав глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин. Ганна Болтинюк неодноразово зверталася до ФСВП (орган, що здійснює нагляд за утриманням засуджених) з проханням з'ясувати, де він перебуває, та врешті-решт дізналася, що вбивцю та ґвалтівника помилував особисто президент Росії Путін.

Про це пише видання The Financial Times у матеріалі "Вбивці вирушили додому вільними людьми".

"Татаринцев бродить на волі. Я йду на могилу своєї дочки, а він іде на барбекю з друзями", - сказала Анна Болтинюк в інтерв'ю.

Росіянин Євген Татаринцев - один із тисяч ув'язнених, які отримали помилування в обмін на службу на полі бою в Україні. Спочатку більшість з них вступала до лав ПВК "Вагнер", зараз укладають контракти з Міноборони Росії та спорідненими йому ПВК.

Останнім часом дедалі більше колишніх в'язнів повертаються додому. Російські чоловіки, примусово призвані у рамках мобілізації 2022 року, продовжують воювати за контрактами, дата закінчення яких не визначена. Колишні ж ув'язнені перебувають у привілейованому становищі: вони вважаються "добровольцями" та підписують контракти лише на шість місяців.

Більшість із них повертаються до місць, де жили до арешту, а деякі починають скоювати повторні злочини. Жертвам та їхнім родинам не повідомляють офіційно, що злочинці, які мали сидіти у в'язниці десятиліттями, раптово звільнені. Люди дізнаються про це з чуток або коли раптово перестають отримувати невеликі суми компенсацій, які засуджені за рішенням суду повинні висилати їм із в'язниці.

Пригожин стверджував, що завербував щонайменше 50 000 засуджених. Ці люди часто використовувалися для так званих "м'ясних штурмів". Невідомо, скільки з них вижило, але новини про зеків, які повернулися, все частіше з'являються у російських ЗМІ. Кремль захищає цю політику. Служба з Україною - це законний шлях до свободи для ув'язнених, сказав журналістам прес-секретар Кремля Пєсков. "Навіть ті, хто засуджений за найтяжчі злочини, ... можуть спокутувати свою провину на полі бою", - сказав Пєсков у листопаді.

Багато родичів жертв бачать ситуацію інакше. "Він ніби витягнув лотерейний квиток... Він провів трохи часу десь в окопі та тепер може жити вільною людиною", - сказала Олена Таратіна, мати однієї з жертв.

Активістка й адвокатка Олена Попова розповіла, що її мережа юридичної допомоги допомогла кільком жінкам, які побоювалися за свою безпеку, покинути країну після звільнення злочинців. Вона хоче організувати групу, щоб жертви та родичі могли достукатися до уряду. Але це буде складно зробити у країні, де правосуддя служить потребам і бажанням держави.

"Цей режим тримається на одній скріпі - насильстві, та він абсолютно завжди підтримує агресора. Судова система завжди на боці цих убивць. Їм дають умовні терміни, їх милують, їм прощають кредити... Вони повністю захищені системою, та вони це знають", - каже Олена Попова.

Нагадаємо, російський маніяк і серійний убивця Михайло Попков, засуджений до двох довічних термінів, хоче поповнити лави ПВК "Вагнер".

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини