Навіщо Кремль акцентує увагу на військовополонених у справі про Іл-76: в ISW розповіли про план Росії
Російський військово-транспортний літак "Іл-76" розбився за 50 км від Бєлгорода у районі Яблонового: у МО РФ стверджують, нібито він летів до кордону з Україною, щоб там здійснити обмін полоненими.
Учора, 24 січня, на території Бєлгородської області розбився літак "Іл-76". У МО РФ уже заявили, нібито на його борту було 65 українських військовополонених, яких нібито везли на обмін.
Аналітики з Інституту вивчення війни вирішили проаналізувати незрозумілу ситуацію з літаком "Іл-76", відштовхуючись від інформації з відкритих джерел.
У МО РФ стверджують, нібито літак летів у бік КПП "Колотилівка" на кордоні з Україною, щоб там здійснити обмін. Військове відомство РФ стверджує, що у літак влучило дві ракети, що і призвело до авіакатастрофи та загибелі 65 українців.
Того ж дня пропагандистка Симоньян виклала у Мережу поіменний список тих, хто нібито перебував на борту літака. Однак уже до кінця дня українські ЗМІ нарахували щонайменше 17 осіб, ПІБ яких повністю збігаються з обмінним списком від 3 січня 2024 року.
Український омбудсмен Лубінець і Координаційний штаб із поводження з військовополоненими відмовилися щось коментувати, поки повністю не звірять усі отримані дані. У ГУР МО України підтвердили той факт, що 24 січня планувався обмін військовополоненими з РФ. При цьому в українській розвідці не знають, хто перебував на борту Іл-76.
У Генштабі України заявили, що будуть і далі завдавати ударів у районі Бєлгорода, куди РФ постачає снаряди та зброю, яку вороги застосовують проти Харкова.
В "Українській правді" стверджували, що на борту літака були ЗРК "С-300", якими ворог і обстрілює територію Харківщини.
Увечері президент України заявив, що всі служби працюють над тим, щоб установити долю військовополонених, яких чекали на обмін із території РФ 24 січня.
У ISW поки не можуть оцінити тому, що відбувається. Однак росЗМІ вже використовують цей інцидент у своїх цілях, щоб підірвати бажання Заходу надавати військову допомогу Києву.
Так, голова комітету Держдуми РФ з оборони Картаполов заявив, нібито Україна спеціально завдала удару по Іл-76, знаючи, що там були військовополонені. При цьому він закликав терміново призупинити подальші обміни військовополоненими.
Медведєв звинуватив "внутрішньополітичну боротьбу" в Україні у тому, що вона і була причиною авіакатастрофи.
Глава МЗС РФ Лавров, який все ще перебуває у Нью-Йорку, закликав терміново зібрати засідання Радбезу ООН через літак, однак французька делегація відповіла відмовою.
Подібні російські звинувачення частково покликані посіяти невдоволення в Україні та посилити недовіру до українського уряду, що узгоджується з деякими іншими російськими інформаційними зусиллями, спрямованими на ослаблення України всередині країни. Обмін військовополоненими є делікатним питанням як у Росії, так і в Україні, та риторичні звернення до військовополонених передбачувано викликають емоційну реакцію.
Російські офіційні особи також зробили необґрунтовані заяви про те, що Україна завдала удару по Іл-76 ракетними комплексами, наданими США або Німеччиною, імовірно, у спробі відмовити західних партнерів України надавати Україні критично важливі системи ППО, необхідні для безперервної оборони України.