Між Центробанком РФ і Кремлем зростає напруга: Путін намагається знайти цапа-відбувайла – ISW
Між Набіуліною та Кремлем існує напруженість через високу відсоткову ставку та грошово-кредитну політику РФ.
Учора одне з російських інсайдерських джерел повідомило, що Рахункова палата Ради Федерації РФ ініціювала перевірку Центробанку Росії з метою розслідування грошово-кредитної політики за період із 2022 по 2024 роки.
Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) проаналізували цю інформацію, щоб самостійно оцінити конфлікт між Набіуліною та Кремлем.
Джерело заявило, що розслідування фактично є атакою Кремля на Набіулліну. Проте аналітики ISW поки що не можуть незалежно підтвердити цю інформацію, оскільки не знайшли інших джерел, що підтверджують перевірку Центробанку РФ.
На тлі війни, що триває, в Україні інфляція у РФ продовжує зростати. Наприкінці грудня 2024 року Центробанк ухвалив рішення зберегти ключову відсоткову ставку на рівні 21% – це найвищий показник у Росії з 2003 року.
До 2025 року відсоткова ставка Центробанку РФ залишалася відносно консервативною, незважаючи на значний інфляційний тиск, що зростає.
Останнім часом у Кремлі заявляли, що рівень інфляції у країні становить від 9 до 10%, проте реальні цифри, за оцінюванням експертів, сягають 20-25%. Фахівці вважають, що у такій ситуації процентна ставка має бути ще вищою, проте Кремль міг чинити тиск на Набіулліну, щоб вона не піднімала її вище 21%.
Аналітики впевнені, що Путін спробує покласти провину за інфляцію у РФ на Центробанк і особисто на Набіулліну. Ймовірно, це робиться для того, щоб відвернути гнів російської бізнес-спільноти від Кремля та спрямувати його на неї, хоча Набіулліна, ймовірно, не могла проводити повністю незалежну грошово-кредитну політику.
Аудит Центробанку може бути частиною тривалих зусиль Кремля з надання політичного тиску на регулятора, щоб запобігти подальшому підвищенню відсоткових ставок понад поточний рівень у 21%, керувати очікуваннями та розчаруванням російського бізнесу та підтримувати наратив Кремля про економічну стабільність країни.