"Це було викинуто на смітник", – Зеленський розповів, як Росія порушила слово, що дала Україні
Москва порушила своє слово та підпис під Будапештським меморандумом під час окупації Криму та вторгнення на Донбас.
Президент Володимир Зеленський заявив, що йому "дивно чути" вимоги Кремля скасувати рішення НАТО щодо перспектив членства України у НАТО.
Про це глава держави заявив у ході інтерв'ю італійському виданню La Repubblica. Зеленський нагадав, що після розпаду Радянського Союзу Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу (третій за потужністю у світі після РФ і Сполучених Штатів) у відповідь на гарантії безпеки та недоторканності своїх кордонів.
Проте Москва порушила своє слово та підпис під Будапештським меморандумом у 2014 році під час окупації Криму та вторгнення на Донбас.
"Наша держава віддала свою частину радянського ядерного арсеналу – третю за потужністю у світі, а у відповідь отримала, у тому числі й від Росії, запевнення поважати наші кордони та нашу безпеку. Все це було викинуто на смітник", – заявив Зеленський.
Він додав, що Москва порушила дуже багато обіцянок, а тепер вимагає гарантій щодо України.
"Дивно чути від російської сторони прохання про будь-які гарантії, коли стільки обіцянок уже було порушено самою російською стороною", – заявив глава держави.
Будапештський меморандум є міждержавним документом про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Його підписали 5 грудня 1994 року лідери України, Росії, Великої Британії та США.
У 2014 році Росія порушила основні положення Будапештського меморандуму: виданий 1 березня 2014 року дозвіл Ради Федерації на використання президентом РФ російських військ в Україні; окупація Криму Росією, а також вторгнення російської армії на Донбас систематично порушували підписаний Росією договір.
Раніше Кремль погрожував Європі конфліктом у разі, якщо Україна стане членом НАТО. Цю тему Путін лобіював і під час саміту з Джо Байденом, проте Білий дім дав чітко зрозуміти, що не розв'язуватиме це питання з Москвою.
Нагадаємо, голова Альянсу Єнс Столтенберг заявив про готовність сісти за стіл переговорів із представниками Кремля, проте вирішуватиме майбутнє України у Блоці лише з Києвом.
Тим часом у Держдепі США назвали єдину умову вступу України до НАТО. Думки російських політиків брати до уваги не мають наміру.