Україна пригрозила Польщі, Угорщині та Словаччині через заборону на експорт зерна – можливий компроміс
Київ звернеться до СОТ і вживе заходів у відповідь, якщо Варшава, Будапешт і Братислава не скасують заборону на імпорт української агропродукції.
Україна звернеться до Світової організації торгівлі з позовом проти Польщі, Угорщини та Словаччини, якщо вони не змінять свою позицію та не допустять зерно з України на свої ринки.
Про це заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Водночас очільник уряду запропонував цим країнам компромісний варіант щодо виходу з кризової ситуації, який уже направлено на затвердження до Єврокомісії. Він передбачає запровадження контролю за агротоварами, на які перед продажем у східноєвропейські держави продавці отримуватимуть сертифікати у Мінекономіки. Це дасть змогу контролювати обсяги поставок і якість продукції.
Також, якщо Польща й Угорщина, які виступають категорично проти поставок українського зерна та порушують норми ЄС, не погодяться скасувати обмеження, Україна заборонить поставки з країн товарів певних категорій.
Шмигаль завив, що, запроваджуючи одностороннє ембарго на постачання українського зерна, держави-сусіди б'ють по економіці України та грають на руку країні-агресору, яка атакує агроінфраструктуру та знищує українські склади із сільгосппродукцією. Крім того, такі дії загострюють глобальну продовольчу кризу.
Нагадаємо, Єврокомісія дозволила у травні Польщі, Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині запровадити мораторій на експорт українського зерна до 15 вересня, щоб захистити інтереси своїх фермерів.
14 вересня парламент Болгарії скасував заборону на ввезення українського зерна, у Румунії заявили, що хочуть продовжити мораторій на 30 днів, а Польща, Угорщина та Словаччина виступають за безстрокові обмеження на постачання агропродукції з України.
Президент України відреагував на рішення деяких країн продовжити заборону на імпорт українського зерна.