19 січня 2024, 16:11

Мобілізація в Україні: омбудсмен Лубінець відповів, чи мають права працівники ТЦК ловити та бити людей

Дмитро Лубінець розкритикував закон про мобілізацію, назвавши деякі його зміни неконституційними.

Мобілізація в Україні: омбудсмен Лубінець відповів, чи мають права працівники ТЦК ловити та бити людей

Поки українська армія б'ється на фронті з російськими окупантами, окремі працівники ТЦК і СП (ексвійськкомати), діючи за старою радянською системою, відловлюють чоловіків призовного віку та застосовують до них силу. Такі дії - пряме порушення Закону, а самі зміни у законопроєкті про мобілізацію суперечать Конституції України. Таку думку висловив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, інформує NV.

Омбудсмен висловив занепокоєння щодо додаткових повноважень Територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки, передбачених новою редакцією законопроєкту. На його думку, військові підрозділи не можуть обмежувати права громадян України, це не передбачено Конституцією навіть у воєнний час.

"Згідно з Конституцією, військові підрозділи не можуть брати участь в обмеженні прав громадян України, навіть якщо юридично запроваджено воєнний стан", - наголосив він.

Лубінець зазначив, що основне питання, яке порушують громадяни України, - це невідповідність мандатів ТЦК: коли їхні працівники вимагають пред'явити документи, а потім можуть навіть забрати ці документи та затримати людину.

"У них таких прав немає", - наголосив Уповноважений ВРУ з прав людини.

Він додав, що випадки, коли працівники ТЦК застосовували фізичну силу до громадян України, зафіксовані, за цими інцидентами відкрито кримінальні провадження.

На запитання, наскільки такі історії часті, омбудсмен відповів, що їх не можна назвати системними, але, тим не менш, із подібними випадками до нього звертаються.

Ще одним зауваженням Лубінця стало те, що керівник ТЦК отримує можливість впливати на право громадян розпоряджатися своїм майном. Він висловив невдоволення цією ідеєю, зазначивши, що ухвалення таких рішень має бути у компетенції відповідних органів виконавчої влади, а не військових.

Третім аспектом, на який звернув увагу Лубінець, було питання про залучення до мобілізації осіб з інвалідністю 3-ї групи. Він зазначив, що багато громадян могли отримати цей статус через корупційні схеми, але наголосив, що цю проблему необхідно вирішувати поза контекстом законодавства.

Водночас омбудсмен наголосив, що українське суспільство має висловити підтримку, якщо є запит від вищого військового керівництва на поповнення армії.

Як раніше повідомлялося, Лубінець знайшов у гучному законопроєкті про мобілізацію норми, що порушують Конституцію України.

Автор: Святослав Рыбальченко

Останні новини