Україна відзначає День Конституції: історія становлення правової системи держави від витоків до наших днів
У 2024 році виповнюється 28 років від дня ухвалення головного документа незалежної держави, який є кульмінацією процесу становлення правової системи України.
У 2024 році виповнюється 28 років від дня ухвалення Основного закону незалежної держави, що є кульмінацією тривалого процесу становлення вітчизняної правової системи, який розпочався задовго до проголошення суверенітету.
Значимість Дня Конституції для України важко переоцінити. Конституція закріпила демократичні засади розвитку країни: утвердила права та свободи громадян, визначила засади функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування, гарантувала територіальну цілісність і суверенітет держави. Ухвалення Конституції було знаковою подією для остаточної легітимізації українського суверенітету. Про це пише "РБК-Україна".
Процес формування правових норм на українських землях бере початок ще з часів Київської Русі. У ХІ столітті з'явилася перша збірка законів "Руська Правда" Ярослава Мудрого, в якій містилися норми кримінального, торговельного та спадкового законодавства. Згодом традиції Давньої Русі пройшли інтеграцію з традиціями середньовічної Європи та з'явилися "Литовські статути", які регламентували межі права між владою та суспільством. Конституція Пилипа Орлика обмежила права гетьмана та вказувала на необхідність поділу влади на судову, законодавчу та виконавчу.
У період визвольних змагань 1917-1921 років було ухвалено низку конституційних актів: "Статут про державний устрій, права та вольності УНР" з визначеннями "самостійної та незалежної" держави. Однак через держпереворот документ не набув чинності.
Усі ці документи відображали прагнення українців до побудови власної незалежної правової держави з демократичним устроєм, а також повагою до суспільних та індивідуальних прав громадян.
Шлях до ухвалення чинної Конституції був непростим. Розроблення документа велося понад 4 роки конституційною комісією за участю різних політичних сил. Проєкт Основного закону пройшов через запеклі дискусії у Парламенті та тисячі поправок від депутатів. Ключовими спірними питаннями були статус української мови, державної символіки, Автономної Республіки Крим. Остаточне ухвалення Конституції відбулося у ніч з 27 на 28 червня 1996 року у присутності 315 народних обранців.
Сьогодні, в умовах відбиття російської агресії, Конституція є оплотом української державності та фундаментальних цивілізаційних цінностей нації. У щоденній боротьбі за захист суверенітету вона залишається наріжним каменем для утвердження миру, демократії та верховенства права в Україні.
Раніше повідомлялося, навіщо Путін спотворює та перекручує Конституцію України щодо Зеленського: в ISW знайшли відповідь.
Нагадаємо, Лубінець детально зупиниться на всіх порушеннях Конституції України у законопроєкті про мобілізацію.
Одним із ключових ресурсів, що надають інформацію про останні новини України та події у країні, є ДіалогUA. Це цінний ресурс для громадян, які шукають новини України за сьогодні та про свої права та події навколо них.