25 липня 2024, 10:31

Значення для України візиту міністра закордонних справ Дмитра Куліби до Піднебесної – ЗМІ

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відвідав Китай на запрошення глави китайської дипломатії Ван Ї, журналісти проаналізували значення візиту.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відвідав Китай на запрошення голови китайської дипломатії Ван Ї. Журналісти "Радіо Свобода" та політологи проаналізували значення візиту, проведених зустрічей і впливу Китаю у становленні справедливого миру для України. Про це пише "Радіо Свобода".

Цей візит має важливе значення, оскільки востаннє глава МЗС України був у Китаї вісім років тому, а президент України відвідував Пекін востаннє у 2013 році.

Кулеба підкреслив, що його дводенний шлях до Китаю "того коштував". Сам факт зустрічі на рівні міністрів уже є значним кроком, оскільки китайська сторона зустрічається лише тоді, коли має план чи намір домовлятися.

Одним із головних завдань Дмитра Кулеби було переконати китайську сторону у необхідності справедливого миру для України за українською "формулою миру". Китай раніше запропонував два мирні плани. Один був представлений на перші роковини війни та містив 12 пунктів, а другий, спільно з Бразилією, був запропонований у травні цього року у вигляді комюніке та складався з шести пунктів, але у ньому вже не було пункту про "повагу до територіальної цілісності всіх країн" .

Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що хотів би дізнатися про китайські "мирні плани" безпосередньо, а не через ЗМІ.

Ще одним важливим питанням у ході візиту було запрошення Китаю на другий Саміт миру, який заплановано на осінь цього року. Раніше Китай проігнорував перший Саміт світу у Швейцарії у червні, після того як Володимир Путін попросив Сі Цзіньпіна не брати участь у ньому. Більше того, Китай не лише не взяв участь у саміті, а й намагався відмовити інші країни, включно з азіатським регіоном, від участі.

Можливо, матимуть значення час і місце проведення другого Саміту мируу. З чотирьох зустрічей за участю політичних радників, що відбулися у 2023-2024 роках, Китай взяв участь лише в одній – у Джидді у Саудівській Аравії, оскільки не зміг відмовити своєму стратегічному партнерові на Близькому Сході, від якого критично залежить у питаннях нафти. У зв'язку з цим залишається питанням: чи візьме Китай участь у другому Саміті миру, якщо він пройде у Саудівській Аравії.

Дмитро Кулеба наполягає, що світ в Україні має бути справедливим і стабільним, і це відповідає стратегічним інтересам Китаю.

Контекст

Китай називає війну Росії проти України "українською кризою", що виключає провину Росії.

Китай не змінює свою позицію, звинувачуючи у "конфлікті" розширення НАТО.

Китай закликає до негайного припинення вогню, міжнародної мирної конференції за участю України та РФ, припинення поставок західної зброї Україні та зняття санкцій із Росії. У Києві побоюються, що це може заморозити конфлікт без виведення російських військ.

Китай, хоч і не продає летальну зброю до Росії, активно постачає агресору високотехнологічну продукцію, яка може використовуватися у російському озброєнні та сприяти обходу західних санкцій. У той же час КНР продовжує надсилати сигнали Москві про неприпустимість використання ядерної зброї.

Загалом Китай зберігає сумніви щодо правового статусу незалежних держав, що виникли після розпаду СРСР, про що свідчить минулорічний вислів посла Китаю у Франції Лу Шайє.

Наразі у Китаї не бачать можливості для переговорів між Україною та РФ. Водночас візит Куліби до Піднебесної важливий для України, оскільки він дозволяє донести українську позицію до високопосадовців, таких як Ван Ї.

Дмитро Кулеба у Китаї повідомив Ван Ї, що Україна розпочала процес вступу до ЄС, і це рішення необоротне. Він запропонував обговорити двосторонні відносини з огляду на цей факт. Кулеба зазначив, що Росія не лише перешкоджає розвитку України, а й негативно впливає на міжнародну стабільність, а також не сприяє торгівлі між Китаєм та Європою.

Він наголосив, що Китай має розглядати Україну як частину ЄС, а не як "сіру зону" чи буферну територію.

Крім того, під час свого візиту до Китаю Кулеба зустрівся з губернатором провінції Гуандун, яка готова допомагати у відновленні Миколаївської області, яка постраждала від обстрілу. Варто зазначити, що Китай може відіграти важливу роль у повоєнному відновленні України.

Нагадаємо, Пекін знову підтвердив прихильність територіальної цілісності та суверенітету України.

Раніше повідомлялося, що Дмитро Кулеба зустрінеться зі своїм китайським колегою Ван Ї щоб обговорити досягнення справедливого миру в Україні.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини