6 грудня 2024, 14:23

Верховна Рада затвердила революційні зміни судової системи: штрафи та заохочення у суді присяжних

Верховна Рада України ухвалила законопроект, який запроваджує штрафи за відмову від участі у суді присяжних і обіцяє виплати за виконання цього обов'язку.

Верховна Рада затвердила революційні зміни судової системи: штрафи та заохочення у суді присяжних

5 грудня Верховна Рада України схвалила законопроект №3843, який вносить значні зміни до судової системи, запозичені з міжнародної практики. Тепер долю обвинувачених вирішуватимуть присяжні. Важливим моментом є запровадження штрафів для громадян, які будуть обрані до складу присяжних, але не з'являться до суду. Також для них передбачено виплати за участь у судових засіданнях. Про це пише "Судово-юридична газета".

Верховна Рада України схвалила у першому читанні законопроект №3843, який регулює порядок формування присяжних. Згідно з документом, кандидатів для цієї ролі обиратимуть випадково з використанням автоматизованої системи на основі даних із Держреєстру виборців, за ведення якого відповідає ЦВК. Відмовитися від виконання обов'язків присяжного можна буде лише у виняткових ситуаціях, передбачених законом, наприклад, у разі догляду за дитиною чи перебування у декретній відпустці.

Автори законодавчого документа зазначили, що участь громадянина України у здійсненні правосуддя як присяжного є не лише його правом, а й конституційним і цивільним обов'язком.

У рамках законопроекту пропонується запровадити систему мотивації та відповідальності. Присяжним планується виплачувати винагороду, яка розраховується на основі окладу судді першої інстанції (63 тисячі гривень на місяць). За ухилення або відмову без вагомих причин від виконання своїх обов'язків накладатимуться штрафні санкції. Згідно із законопроектом №11387 передбачені штрафи: за неповагу до суду – до 3400 грн (повторно – 6800 грн), за неявку на суд – до 12 112 грн (замість нинішніх 6056 грн).

Крім того, відповідальність за участь присяжних буде покладено і на роботодавців. Якщо начальник не відпустить свого співробітника для виконання зобов'язань у суді, йому також загрожуватиме штраф.

Керівники й уповноважені особи підприємств, установ і організацій зобов'язані надавати повні та достовірні дані для формування списків присяжних. За відмову виконати цю вимогу, затримку у наданні інформації чи спотворення відомостей передбачено заходи адміністративного стягнення.

Як раніше Dialog.UA повідомляв, у Верховному суді вибухнув корупційний скандал, і на пленумі вищого судового органу країни, що пройшов, було прийнято рішення про вибір нового голови, це було ключовою подією у спробах реформувати судову систему.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини