"Скоро вам не буде кого обмінювати", – Прокопенко з "Азова" про невиконання гарантій безпеки для військовополонених
Прокопенко порушив питання про невиконання гарантій поручителями та вияв крайньої жорстокості окупантами в Оленівці, ставлячи під сумнів зусилля сторін щодо забезпечення безпеки полонених.
Трагедія, що сталася в Оленівці, поставила під сумнів виконання зобов'язань, які були надані у травні 2022 року гарантами, коли йшли переговори про вихід бійців з "Азовсталі". Незважаючи на гарантії збереження життя та захисту від тортур, обіцянки виявилися порушеними. Про це написав уславлений командир бригади "Азов" Денис Прокопенко у мережі Facebook у річницю трагедії в Оленівці.
Денис нагадав, що у травні 2022 року, коли відбувався вихід бійців з гарнізону Маріуполя з території "Азовсталі", було надано гарантії збереження життя кожного військовослужбовця, а також забезпечення відсутності тортур та якнайшвидших обмінів. Ці гарантії надали ООН, Міжнародний комітет Червоного Хреста, російська сторона та військово-політичне керівництво України.
Однак усі ці обіцянки виявилися невиконаними. Нехтування цими зобов'язаннями є особливо очевидним у трагедії, що сталася в Оленівці, коли 53 беззбройні бійці полку "Азов" були страчені у результаті організованого російськими силами теракту у тюремному бараку та понад сто отримали поранення. Подібні акти жорстокості щодо військовополонених у сучасній історії не мають аналогів.
У день, коли вся країна згадує загиблих у Оленівці бійців, "мене непокоїть одне питання: чи зробили гаранти все можливе для забезпечення виконання обіцянок" під час обмінів, які мали відбутися через 3-4 місяці після виходу з "Азовсталі"? Чи були задіяні всі можливі ресурси і вплив на російську сторону для виконання цих зобов'язань?
У той час як полк "Азов" продовжує виконувати своє завдання щодо знищення ворога та поповнення обмінного фонду на Кремінському напрямку, виникає питання про те, як ефективно виконують свої обов'язки ті, хто взяв на себе відповідальність за дотримання цих гарантій.
Важко передати словами, що таке один день у російському полоні. Часу немає, постійні тортури, голод, показові страти в Оленівці, незаконні суди та довічні ув'язнення – це реальність, з якою стикаються українські військовослужбовці.
"Скоро вам не буде кого обмінювати", - підсумував Денис Прокопенко.
Ситуація з військовополоненими, які виходять із "Азовсталі", залишається хворобливою. Гарантії, надані міжнародними організаціями та сторонами конфлікту, виявилися лише порожніми словами.
Нагадаємо, воїни бригади "Азов" звільнили ще частину Серебрянського лісу біля окупованого Лисичанська.
Раніше стало відомо, що військовий полк "Азов" Святослав Здоровенко отримав 25 років ув'язнення, перебуваючи у російському полоні.