2 лютого 2025, 16:17

Такого ще не було: росЗМІ "утішили" росіян новиною про атаки України на НПЗ

Якщо темпи атак збережуться, Росія незабаром може зіткнутися із глибинною кризою у паливній сфері, хоча Кремль приховує масштаб збитків.

У січні Україна завдала рекордної кількості ударів по нафтопереробних заводах Росії, системно виводячи з ладу її паливну інфраструктуру. Російська влада намагається приховати наслідки атак, але розмах ударів загрожує серйозними наслідками для всієї нафтової галузі країни.

Статистику наводить російське "Агентство".

Україна набирає обертів у знищенні російської нафтової інфраструктури. У січні зафіксовано сім атак безпілотників по нафтопереробних заводах у різних регіонах Росії – більше, ніж за будь-який місяць минулого року. Це показує тенденцію до ескалації ударів, спрямованих на підрив паливних потужностей країни-агресора. 

Нафтова промисловість Росії під ударом

Атаки БПЛА щодо російських НПЗ відбувалися у таких регіонах:

Волгоградська область – 31 січня; 

Нижегородська область – 29 січня (два заводи); 

Рязанська область – 24 та 26 січня; 

Саратівська область – 14 січня; 

Татарстан – 11 січня.

Для порівняння: у грудні був лише один подібний напад, у листопаді – два. У жовтні та серпні атак не зафіксовано, а у вересні та червні сталося лише по одній атаці. Лише у березні та травні минулого року фіксувалася аналогічна кількість ударів (по шість атак на місяць).

Одним із найзначніших ударів був удар по Рязанському НПЗ у ніч проти 26 січня. Після атаки завод повністю припинив перероблення нафти, що може знизити загальний обсяг перероблення у Росії до 5,2-5,3 млн барелів на рік. Це відповідає обсягам, притаманним періодам планового ремонту, але у цьому разі роботу заводу зупинено не за графіком, а у результаті цілеспрямованого удару. 

Що це означає для Росії

Хоча офіційні особи у Москві заявляють, що ситуація залишаться "під контролем", експерти вказують на реальні збитки. Російська економіка та нафтова галузь поки що здатні компенсувати локальні втрати за рахунок інших НПЗ, але якщо удари продовжаться з такою ж інтенсивністю, це може призвести до паливної кризи.

Окрім НПЗ, удари українських БПЛА все частіше завдаються по нафтобазах і трубопровідних станціях, що робить відновлення системи складнішим.

 Чому атаки наростають зараз

Зростання атак може бути пов'язане із зміною ситуації на світовому нафтовому ринку. Минулого року США просили Україну не атакувати російську енергетику, побоюючись зростання цін на нафту. Однак тепер Міжнародне енергетичне агентство прогнозує надлишок нафти на 1 млн барелів на день. Це дозволило Заходу посилити санкції проти російської нафтогазової галузі, а Україні активізувати атаки на ключові елементи інфраструктури ворога.

Україна перейшла до системного знищення російської нафтової промисловості. Якщо темпи атак збережуться, Росія може зіштовхнутися не лише з локальними проблемами на заправках, а й із глибинною кризою у паливній сфері. Кремль поки не визнає масштабу шкоди, але цей процес стає все більш очевидним.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що після атаки дронів на НПЗ у Тверській області призупинив роботу порт Усть-Луга, який відвантажував нафту.


Автор: Марк Ворошилов

Останні новини