14 лютого 2025, 07:45

Україна знайшла протиотруту проти планувальних бомб РФ: експерти озвучили деталі – Forbes

У 2024 році у Росії значно збільшилося виробництво дешевих планувальних бомб, якими ворог завдає ударів по позиціях ЗСУ та містам України.

Україна знайшла протиотруту проти планувальних бомб РФ: експерти озвучили деталі – Forbes

У 2024 році у Росії значно збільшилося виробництво дешевих планувальних бомб, якими ворог завдає ударів по позиціях ЗСУ та містам України. Однак існує ймовірність, що Україна знайшла спосіб протидії цим атакам: одна з таких бомб була збита у Запорізькій області. Українські військові заявили, що це вже не перший випадок, проте подробиць не розкрили.

Планувальні бомби складно знищити, оскільки вони значно менші за літаки та їх важко виявити за допомогою радарів, повідомляє Forbes.

ППО малої дальності, наприклад Stinger, не може збивати такі бомби, оскільки у них немає гарячого реактивного вихлопу. Також планувальні бомби не мають ні двигуна, ні паливного бака.

Аналітик британського центру RUSI Джастін Бронк зазначив, що традиційні засоби протиповітряної оборони є малоефективними проти цього типу озброєння.

Низька вартість і складність перехоплення роблять такі бомби ідеальною зброєю, яку Росія виробляє у великих кількостях.

Експерти вважають, що для їхнього знищення можна використовувати авіацію, включаючи винищувачі F-16. Також висловлюються пропозиції завдавати ударів по стратегічних бомбардувальниках, які скидають ці бомби. Однак для цього Україні потрібні ракети ATACMS.

Нещодавно НАТО опублікував дослідження, присвячені методам боротьби з бомбами, що планують. У ньому розглядаються етапи їх виявлення та навіть застосування електронних систем придушення наведення. Крім того, пропонується використання технологій штучного інтелекту (ШІ).

Україна вже продемонструвала здатність знаходити ефективні рішення: раніше ЗСУ навчилися глушити сигнали дронів-камікадзе та знищувати ворожі розвідувальні безпілотники.

З 2024 року українські військові почали успішно збивати російські розвідувальні дрони за допомогою FPV-перехоплювачів.

Безпілотники-камікадзе ЗСУ навчилися знищувати та пригнічувати за допомогою розробленої сенсорної мережі, що складається з тисяч мережевих мікрофонів, встановлених на опорах, і центрального пункту керування.

На думку експертів, вирішення проблеми з планувальними бомбами може бути чимось середнім між методами боротьби з дронами-камікадзе та розвідувальними дронами.

Це можуть бути радари або інші сенсори для виявлення бомб, що наближаються, а також невеликі ракети Vampire або зенітні системи типу Skynex. Однак будь-яка з цих систем має бути оснащена елементами ШІ.

Знищення значної частини бомб, що планують, значно послабить наступальний потенціал Росії та змінить характер бойових дій, оскільки російська армія значною мірою залежить від цього виду озброєння для просування вперед.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що у 2024 році російська армія втратила на 2 тисячі одиниць бронетехніки більше, ніж у 2023 році.

Нагадаємо, Росія активно готується до потенційного протистояння з НАТО, роблячи ставку на розвиток безпілотних систем.


Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини