Уряд Казахстану відправлено у відставку: що ще за ніч сталося на протестах
Вранці у середу, 5 січня, президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв ухвалив відставку уряду.
Токаєв назвав винуватців за початок "газових" протестів у республіці.
"Особлива вина за допущення протестної ситуації у зв'язку з підвищенням цін на скраплений газ лежить на уряді, зокрема на Міністерстві енергетики, а також компаніях "КазМунайГаз" і QazaqGaz", - заявив президент і розпустив парламент. В. о. прем'єра призначено першого віце-прем'єра Аліхана Смаїлова.
Напередодні у містах нафтовиків Актау, Атирау, Жанаозені проходили масові страйки. На майданах розгорталися наметові містечка. Учасники акції в Актау висунули вимоги до влади: знизити ціни на газ і продукти, вирішити питання з безробіттям, а також викорінити корупцію та кумівство.
Увечері у вівторок, 4 січня, у центрі одного з найбільших міст Казахстану Алмати почалися масові заворушення. Протестувальники давали відсіч силовикам, вступаючи з ними до рукопашного бою.
На Telegram-каналі "Український Діалог" опубліковано кадри з місця подій, протести не вщухали й у темний час доби.
У МВС Казахстану прозвітували минулої ночі та повідомили, що на акціях затримано понад 200 людей. Постраждали 95 правоохоронців. Пошкоджено 37 службових автомобілів.
Президент Токаєв із ранку почав виконувати вимоги мітингувальників. Він уже доручив запровадити на півроку держрегулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель, а також на значні продовольчі товари.
Окрім того, лідер Казахстану запропонував запровадити мораторій на підвищення комунальних тарифів для населення на 180 днів.
Повідомлялося, що Токаєв звернувся до повстанців, поки у центрі Алмати гриміли вибухи.
Нагадаємо, через протести у Казахстані росЗМІ заговорили про "російську" північ країни - можливий "кримський сценарій".