27 липня 2023, 20:43

Проросійський переворот у Нігері: Україна втратила союзника в Африці

Нігер на чолі з президентом Мохамедом Базумом був однією з чотирьох африканських країн, які приєдналися до Кримської платформи.

Проросійський переворот у Нігері: Україна втратила союзника в Африці

У Нігері - державі, розташованій у Західній Африці, стався державний переворот. Військові президентської гвардії заблокували доступ до резиденції президента Мохаммеда Базума й оголосили про повалення його уряду.

Армія країни заколоту не підтримала, але поки що не втручається у те, що відбувається. Про переворот на ТБ оголосив полковник Амаду Абдраман, якого називають можливим наступним президентом Нігеру.

Події у Нігері можуть мати негативні наслідки для України, адже ця африканська країна на чолі з президентом Мохамедом Базумом - одна з чотирьох держав Африки, які приєдналися до Кримської платформи, що має на меті повернення анексованого Росією півострова під український контроль. Нігер також підтримував територіальну цілісність України в ООН, пише BBC.

Рішення Нігеру підтримати Кримську платформу було ухвалено після телефонної розмови президента України Володимира Зеленського з Базумом у серпні минулого року.

На сьогодні незрозуміло, як розвиватимуться відносини України та Нігеру в умовах захоплення влади у цій африканській країні військовою хунтою, але не виключено, що Київ втратив одного із союзників в Африці. МЗС України вже виступило із засудженням перевороту у Нігері.

Річ у тім, що інші країни Західної Африки, у яких 2020 року до влади прийшли військові хунти, під час голосувань у Генасамблеї ООН мають проросійську позицію, не голосуючи за резолюції на підтримку територіальної цілісності України.

Переворот у Нігері викликає стурбованість і на Заході. США та ЄС розглядали цю країну як ключового партнера у забезпеченні безпеки у регіоні Сахель. Нещодавно Брюссель пообіцяв Нігеру сотні мільйонів євро на підтримання безпеки та придбання зброї, але тепер ця обіцянка може бути відкликана, оскільки ЄС не підтримує нелегітимні уряди. Це може підштовхнути військову хунту Нігеру звернутися за підтримкою до РФ і ПВК "Вагнер". Найманці вже розміщені у трьох країнах Сахеля: у Малі, Буркіна-Фасо та Судані.

"Якщо проросійський переворот у Нігері вдався, то це вкрай серйозно для Європи", - пише геоекономіст Даніель Фуберт у своєму Twitter-акаунті та додає, що 1/3 частина урану, використовуваного Францією, надходила з Нігеру.

На російський слід у держперевороті вказують слова ватажка "вагнерівців" Євгена Пригожина, який заявив, що у Нігері "відбувається процес боротьби за незалежність і деколонізацію країни".

Раніше ЗМІ писали, що Кремль після бунту Пригожина зв'язувався з владою африканських країн, де присутні "вагнерівці", заявляючи про власний контроль над найманцями.

Автор: Артем Малиновский

Останні новини