3 травня 2024, 12:22

Конфіскації не буде: країни G7 розглядають сценарії використання російських активів для України

Держави "Групи семи" обговорюють менш радикальні та найбільш реальні способи використання заарештованих на Заході грошей РФ для допомоги Києву.

Питання повної конфіскації заморожених на Заході активів РФ, а це близько 300 мільярдів доларів, і передання їх Україні зараз не стоїть на порядку денному країн G7.

Про це пише Financial Times.

Натомість найбільші світові економічні гравці шукають менш радикальні, але більш реалістичні способи використання заарештованих російських грошей.

За даними видання, ЄС пропонує сценарій передачі Україні доходів від активів РФ, а це близько 3 мільярдів доларів на рік за поточними процентними ставками. Основна частина суверенних активів Центробанку Росії знаходиться у депозитарії Euroclear - 190 мільярдів доларів. Раніше Бельгія запропонувала їх використовувати як заставу для фінансування України у кредит. Але такий сценарій пов'язаний з такими самими ризиками, що й повна конфіскація, тож інші країни ЄС не погодилися з таким підходом.

США пропонують зробити заставою не самі заморожені активи, а майбутні доходи від них, випустивши облігації. У Вашингтоні заявляють, що це дасть змогу залучити для допомоги Києву до 50 мільярдів доларів. Політики, юристи та сам депозитарій Euroclear погоджуються, що використання доходів, а не самих активів, є юридично допустимим і менш ризикованим, ніж конфіскація.

У Європі у відповідь заявляють, що якщо війна закінчиться найближчим часом, то гроші, отримані під заставу передбачуваних десятирічних доходів, мають бути забезпечені державними гарантіями. Країни ЄС не наважуються на такий крок, до того ж російські 300 мільярдів можуть бути козирем, який реально розіграти як обмін на окуповані території, якщо Москва піде на переговори. Але цього не можна буде зробити, якщо активи або доходи від них на той момент будуть закладені, пояснив позицію ЄС один із німецьких високопоставлених чиновників.

Крім того, в Євросоюзі побоюються негативного впливу на євро як світову валюту будь-яких кроків, які можуть підірвати довіру третіх країн до фінансової системи Європи.

Білий дім відкидає ці побоювання та попереджає: майбутнє рішення G7 матиме наслідки для наступних поколінь. В адміністрації президента Байдена кажуть, що ризики від будь-яких дій із заарештованими активами РФ є, але ще більші ризики полягають у тому, що Україна не отримає відшкодування за збитки, понесені від невиправданої агресії, а злочини Путіна залишаться без покарання.

Нагадаємо, побоюючись можливої конфіскації заморожених країнами Заходу російських активів, Путін випустив розпорядження про пошук за кордоном нерухомості й іншого майна, що раніше належали Російській імперії та СРСР. На ці цілі мають бути виділені гроші з бюджету РФ.

Тим часом Британія підготувала сміливий план передачі Україні заморожених активів РФ.

Автор: Михаил Бутко

Останні новини