14 травня 2024, 14:03

Москва таємно вербує українців у Польщі: самі того не знаючи, вони працюють на Росію – ЗМІ

Намагаючись заробити, українці потрапляють на гачок Росії та таємно допомагають їй у відстеженні партій військової техніки.

Росія активно вербує молодих людей для шпигунства та диверсій у Польщі, включно з українцями, приваблюючи їх можливістю заробітку "легких грошей". Про це пише видання The Wall Street Journal. Так, біженець з України Максим Леха, якому на той момент було 22 роки, знайшов новий спосіб звести кінці з кінцями у Польщі.

Робота, знайдена ним у Telegram на початку 2023 року, на перший погляд не вимагала нічого особливого: малювати графіті на віддалених парканах і підземних переходах за 7 доларів за штуку. Максиму відповів чоловік, який представився Анджеєм. За кілька днів наймач підвищив ставку - Максим встановлював камери вздовж залізничних колій, якими західну військову допомогу доставляли у сусідню Україну.

За тиждень Максим і ще 15 осіб були заарештовані у рамках найгучнішої справи про шпигунство в історії Польщі. Виявилося, що Анджей був прикриттям для російського розвідувального підрозділу, який з кінця 2022 року вербував таких людей, як український біженець (нужденних, охочих швидко заробити), для шпигунської роботи.

Наприкінці минулого року Максима засудили до 6 років позбавлення волі за звинуваченням у шпигунстві після судового процесу, на якому він був представлений як ватажок угруповання.

Невідомо, чи призвела інформація, надана ним й іншими завербованими, безпосередньо до російських ударів по партіях західної зброї, проте західні чиновники стверджують, що Росія успішно поєднує записи з камер із складнішими методами, як-от супутникове спостереження, щоб відстежити постачання техніки та боєприпасів із Польщі й інших країн на секретні склади в Україні, де їх атакують безпілотники та керовані ракети.

"Ці дешеві та, здавалося б, незграбні зусилля не заслуговують насмішок... Вони є частиною великого набору інструментів для збору розвідувальної інформації, який допоміг Росії знищити ключові бойові засоби з мінімальними інвестиціями", - сказав високопоставлений представник західної військової розвідки.

Справа про польську шпигунську мережу демонструє відновлення зусиль Москви з нарощування шпигунського потенціалу в Європі, у той час як Кремль вступає у тривалу конфронтацію із Заходом. Частина російської мережі постраждала, коли понад 600 дипломатів були вислані після лютого 2022 року.

Тепер Росія використовує чат-платформи, як-от Telegram, для вербування молодих, маргіналізованих людей, часто іммігрантів і здебільшого чоловіків, для вчинення буденних, але руйнівних актів шпигунства та саботажу. Такий підхід, недорогий і малоризикований для московських шпигунських служб, дає змогу Росії розпалювати антизахідні настрої та збирати потенційно важливі розвіддані, не дорожачи завербованими та не турбуючись про їхню долю.

За останні тижні сталася ціла низка аналогічних випадків шпигунства. У квітні британська поліція заарештувала п'ятьох осіб за підпал складу, пов'язаного з Україною, та допомогу Росії у визначенні інших можливих цілей диверсій.

Минулого року було заарештовано громадян Болгарії, які, імовірно, вели спостереження за військовими об'єктами у Великій Британії.

Кілька тижнів тому влада Німеччини заарештувала двох німецько-російських громадян, обвинувачених у передачі фотографій і відеоматеріалів про військову інфраструктуру.

Також раніше стало відомо, що шведські військові викрили "тіньовий флот" РФ у шпигунстві.

Автор: Марк Ворошилов

Останні новини