"Не зупинка війни", – Bloomberg назвав реальну мету саміту миру у Швейцарії
Італію попросили переконати прем'єр-міністра Індії підтримати ініціативу, а Японія веде переговори з Бразилією, повідомили джерела на умовах анонімності.
Під час підготовки до саміту, який пройде у Швейцарії наступного місяця, дипломати зосередилися на вузькому колі цілей, щоб забезпечити участь у ньому Китаю й інших країн так званого Глобального Півдня.
Про це пише Bloomberg.
Напередодні канцлер Німеччини Олаф Шольц підготував ґрунт для зустрічі, заявивши журналу Stern, що переговори стосуватимуться безпеки атомних електростанцій, експорту зерна, обміну ув'язненими та того, що він назвав "необхідним табу на застосування ядерної зброї".
"Ні у кого не має бути завищених очікувань... Ми не ведемо переговори про закінчення війни", - сказав Шольц.
Але навіть у цьому разі немає впевненості, що інформаційно-пропагандистські зусилля увінчаються успіхом. Понад 160 країн запрошено для обговорення пропозицій України щодо врегулювання війни з Росією на гірському курорті поблизу Люцерна 15-16 червня, але рівень участі у заході західних союзників України неясний.
За словами людей, знайомих із перебігом обговорень, щоб заручитися ширшою підтримкою, Німеччина й інші союзники Києва залучають дипломатів із країн Півдня до роботи над можливим текстом, у якому буде враховано ключові принципи ООН та інші основні питання, як-от повернення депортованих дітей в Україну, обмін ув'язненими, ядерну та продовольчу безпеку.
Однак ці пункти не відповідають мирному плану України, який вимагає поваги до територіальної цілісності та суверенітету країни, виведення російських військ, а також гарантій її майбутньої безпеки.
Країни G7 і Євросоюз активізують зусилля, щоб забезпечити участь країн від Бразилії до Південної Африки й Індонезії. Зокрема, Італію попросили переконати прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді підтримати ініціативу, а Японія веде переговори з Бразилією, повідомили джерела на умовах анонімності, оскільки переговори мають приватний характер.
Пекін та інші великі країни Глобального Півдня наполягають на залученні Росії до цього процесу. Україна та її союзники вважають, що це може статися тільки після того, як буде визначено ключові принципи мирного врегулювання, та на ранньому етапі передбачається, що така зустріч може відбутися у Перській затоці.
Проте одна з ключових цілей саміту - обговорити, як Росія може бути залучена у реальний мирний процес, сказав один зі співрозмовників.
Швейцарській конференції передувало кілька раундів консультацій на нижчому рівні. На останній такій зустрічі, що відбулася у Досі наприкінці квітня, радники з національної безпеки та високопосадовці не змогли домогтися значного прогресу та висловили сумніви, що можна досягти консенсусу щодо будь-чого, крім дуже вузького порядку денного, сказав співрозмовник.