14 серпня 2024, 14:23

"Це частина репресивної машини Кремля по всій Європі", – Чехія видворила з країни настоятеля РПЦ

Настоятель із РПЦ у Карлових Варах протоієрей Микола Ліщенюк був визнаний небажаною персоною чеською владою та зобов'язаний залишити країну протягом місяця.

"Це частина репресивної машини Кремля по всій Європі", – Чехія видворила з країни настоятеля РПЦ

Влада Чехії оголосила протоієрея Миколу Ліщенюка, який очолює подвір'я Російської православної церкви у Карлових Варах, небажаною персоною. На підставі цього рішення священикові наказано залишити країну протягом найближчого місяця. Причиною такого рішення було визнання його перебування у Чехії потенційною загрозою національній безпеці. Про це повідомляє "Вінегрет".

Чеські спецслужби стверджують, що протоієрей Микола Ліщенюк за підтримки російської влади створив мережі впливу, призначені для підтримки сепаратистських рухів у державах Європейського союзу. Ці структури сприяли поширенню сепаратистських настроїв і підриву стабільності у країнах ЄС, що й спричинило його видворення з країни.

Чеське Міністерство закордонних справ позбавило Ліщенюка права на постійне проживання ще у серпні 2023 року. Незважаючи на його спроби оскаржити це рішення у судах, усі інстанції відхилили його апеляції. Фінальний пункт у цій справі поставив Конституційний суд Чехії, який 12 червня 2024 року остаточно відкинув його скаргу.

Глава чеського МЗС Ян Липавський зазначив: "Я не вважаю Російську православну церкву Московського патріархату церквою, а її представників – священнослужителями. Це частина репресивної машини Кремля, яка бере участь в операціях впливу Росії. У Чехії та по всій Європі до них мають ставитись відповідним чином".

Микола Ліщенюк родом із Бузулука Оренбурзької області Росії, він перебував у Чехії останні 23 роки. З 2006 року він виконував обов'язки настоятеля подвір'я Російської православної церкви у Карлових Варах, а також представляв РПЦ у Чехії та Словаччині. У 2020 році він був удостоєний звання почесного громадянина Карлових Вар за внесок у відновлення культурних пам'яток, включаючи храм святих Петра та Павла.

Це рішення Чехії наголошує на рішучості європейських країн протистояти російському впливу. В умовах тривалої агресії РФ проти України такі заходи служать нагадуванням про те, що священнослужителі, які працюють на російські інтереси, можуть сприяти поширенню дестабілізівних процесів у суспільстві. Ці дії демонструють прихильність Чехії до боротьби з російськими спробами використати релігійні організації для політичних цілей.

Подібних заходів давно необхідно вжити й Україні, щоб протидіяти внутрішнім і зовнішнім загрозам, спричиненим російськими спробами маніпуляції та дестабілізації суспільно-політичної ситуації у країні.

Раніше повідомлялося, що Кремль тисне на РПЦ, щоб та контролювала своїх священиків.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини