3 жовтня 2024, 12:49

"Це нагадувало дієту від нацистів в Освенцимі…" – у ПАРЄ слухали про російські тортури українців

На осінній сесії ПАРЄ у Страсбурзі обговорювали тортури українських громадян і військових, які перебувають у полоні у Росії.

На осінній сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАСЄ) у Страсбурзі правозахисники та депутати обговорювали тортури українських громадян і військовослужбовців, які опинилися у полоні у Росії. Експерти запропонували нові механізми тиску на РФ для визволення десятків тисяч українських полонених. Про це повідомляє "Укрінформ".

Під час дискусії, у якій взяли участь правозахисники, депутати та державні службовці, виступили колишні в'язні, які поділилися своїми свідченнями про жорстокі тортури.

Один із учасників Микита Шастун, який вижив після теракту в Оленівці, розповів про те, як охоронці стріляли під ноги, коли він намагався викликати допомогу після удару ракети по бараку. Він зазначив, що більшість полонених загинули на місці від втрати крові та відсутності допомоги. Ті, хто вижив, був поміщений у карцер: "У нас не було достатньо води та їжі. Пацюкам діставалося більше. Це нагадувало дієту від нацистів в Освенцимі".

Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Олег Слободяник повідомив, що наразі лише 6 тисяч українських військовослужбовців визнано Росією полоненими. За його словами, ще більше тисячі військових ув'язнені, проте російська сторона цього не підтверджує. Слободяник також зазначив, що є серйозні проблеми з підтвердженими цивільними особами у полоні, яких налічується понад 14 тисяч осіб, з яких лише 1300 офіційно підтверджено.

Нещодавно звільнений з полону Наріман Джелял, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, наголосив, що у тимчасово окупованому Криму продовжуються тортури та зникнення громадянських активістів. Він розповів про те, як у СІЗО №2, створеному спеціально для громадян України, відбувається фізичне та моральне приниження. На його думку, визволення залежить не лише від міжнародного тиску, а й від готовності України вимагати дотримання міжнародного права.

Генеральний прокурор України Андрій Костін, який взяв участь у дискусії онлайн, зазначив, що міжнародні трибунали не можуть розглядати справи про тортури, але активна співпраця з Міжнародним кримінальним судом може допомогти притягнути до відповідальності головних винуватців. Він також підкреслив, що вбивства та тортури українських військовополонених — це не випадковість, а цілеспрямована політика Росії, що потребує постійного документування всіх злочинів та їхнього широкого розголосу. Костін також додав, що режим санкцій може бути важливим інструментом для запобігання майбутнім катуванням і жорстокому поводженню з українськими громадянами та військовополоненими.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Прокопенко порушив питання про невиконання гарантій поручителями та вияв крайньої жорстокості окупантами в Оленівці, ставлячи під сумнів зусилля сторін із забезпечення безпеки полонених.

Також в "Азові" підтвердили інформацію ЗМІ про смерть у російському полоні їхнього військовослужбовця Олександра Іщенка.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини