4 листопада 2024, 10:04

Китай перебуває у непростій ситуації через дружбу РФ, КНДР та Ірану: експерти вказали на низку факторів

Захід у страху перед автократичними країнами, що об'єднуються між собою для підриву ідей демократії.

Захід у страху перед автократичними країнами, що об'єднуються між собою для підриву ідей демократії. Проте експерти та політологи пишуть про те, що ця авторитарна коаліція дуже хитка, яку без проблем може зруйнувати Китай.

Таку статтю опублікував журналіст Майкл Шуман на сторінках ресурсу The Atlantic Council.

Війна в Україні об'єднала РФ, КНР, КНДР та Іран – усі країни, які поділяють антипатію до Заходу та США.

При цьому ці країни мають свій підхід і погляд на те, як протидіяти світовому пануванню США. Кремль вибрав експансіоністську війну. КНДР та Іран через світові санкції та ізоляцію хочуть щось отримати натомість від РФ, пропонуючи їй військову допомогу у вигляді зброї, артилерії та живої сили. А ось які цілі у Китаю, складно сказати, оскільки економіка Пекіну дуже залежить від США.

Сі підходить дуже обережно до своїх глобальних амбіцій. З одного боку, він хоче підтримати свою економіку за рахунок США, але й, з іншого боку, зміцнити відносини з РФ та Іраном.

При цьому Сі не поспішає виконати прохання Вашингтону поспілкуватися з Москвою та Пхеньяном щодо їх поглибленої співпраці. Шуман припускає, що Пекін побічно допомагає РФ порушувати санкції з боку тих самих США.

За підсумками 2023 року оборот торгівлі між Москвою та Пекіном становив рекордні 240 млрд доларів, а російський бізнес поступово переходить на китайську валюту.

Дестабілізівна діяльність інших автократичних країн ефективно виснажує ресурси Заходу. Однак тут є і зворотний бік медалі. Наприклад, війна на Близькому Сході підірве енергетичний ринок КНР, а економіка країни зазнає великих збитків.

Кім уже пообіцяв Путіну не лише свої війська, а й наступальну зброю. Як результат ескалації конфлікту в Україні, яка призведе до нових санкцій, і обов'язково США торкнуться щодо них і Китаю.

Загадка зовнішньої політики Китаю полягає у тому, що він прагне одночасно повністю перевернути міжнародний порядок у довгостроковій перспективі та зберегти його у короткостроковій. Вирішення цієї проблеми Сі полягає у зниженні залежності Китаю від США та глобальної системи, в якій він домінує, у середньостроковій перспективі.

Однак зараз Сі не має підживлювати напруженість із Заходом, оскільки це завдасть шкоди економіці КНР і геополітичним амбіціям самого Сі.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що у Пекіні не збираються заважати Москві та Пхеньяну будувати нові ділові відносини.

Тим часом у РФ директори заводів скаржаться на провал імпортозаміщення, оскільки країну наповнив китайський мотлох.

Автор: Дмитрий Мироненко

Останні новини