29 листопада 2024, 15:56

"Британія несе моральну відповідальність", – Джонсон закликав направити війська країн НАТО до України

Експрем'єр-міністр Великобританії Джонсон вважає, що будь-яка мирна угода має передбачати розміщення миротворчих сил в Україні.

"Британія несе моральну відповідальність", – Джонсон закликав направити війська країн НАТО до України

Великобританія та європейські країни мають сформувати багатонаціональний миротворчий контингент, який необхідно буде направити до України у рамках будь-якої мирної угоди "для охорони можливої майбутньої лінії припинення вогню".

З таким закликом виступив колишній глава британського уряду Борис Джонсон у розмові з The Telegraph.

"Я не бачу, щоб така європейська операція могла відбутися без британців", - заявив політик, говорячи про можливість розміщення миротворчих сил в Україні.

Джонсон закликав союзників на Заході чітко визначитись, які гарантії безпеки будуть представлені Україні. Вони мають гарантувати, що РФ знову не вторгнеться на українську територію за кілька років.

Найнадійнішою гарантією безпеки є приєднання України до НАТО та розповсюдження на неї 5-ї статті установчого договору, в якій йдеться про те, що напад на одного члена Альянсу розглядається як напад на всіх учасників Блоку.

Однак багато учасників Альянсу стурбовані прискоренням заявки України на членство. Альтернативою могло б бути розміщення військ країн НАТО "на можливої майбутньої лінії припинення вогню", що забезпечувало б захист, подібний до 5-ї статті, але без прямого втручання Альянсу. Напад на таку місію, ймовірно, спричинив би застосування статті про колективну оборону, зазначає видання.

Джонсон називає 5-ю статтю НАТО єдиним працюючим інструментом, який підтримує мир у Європі протягом 80 років. Експрем'єр упевнений: у довгостроковій перспективі цей захист має бути наданий Україні.

Політик додав, що Великобританія "несе моральну відповідальність" за Україну, оскільки британська сторона є підписантом Будапештського меморандуму – угоди, в рамках якої українська держава відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки.

"Ми співпрацювали з росіянами у 1994 році та позбавили українців ядерної зброї, яка б захистила їх від жаху того, що відбувається зараз", - сказав експрем'єр.

Джонсон розкритикував новий лейбористський уряд у Великій Британії, який, за його словами, "не поспішав підтримувати Київ у боротьбі з російською агресією". Потрібно було надто багато часу на те, щоб дати дозвіл Україні атакувати цілі у РФ британськими ракетами Storm Shadow.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що західні ЗМІ писали про плани обраного президента США Дональда Трампа розмістити європейські війська у буферній зоні вздовж лінії фронту в Україні у рамках можливої угоди щодо заморожування війни.


Автор: Артем Малиновский

Останні новини