19 лютого 2025, 13:53

Євросоюз готує жорсткий план для українських біженців у разі перемир'я – ЗМІ

ЄС обговорює майбутнє українських біженців за можливого припинення бойових дій, Чехія та Польща розробляють план для загальноєвропейського рішення.

Європейський союз активно обговорює майбутнє українських біженців у разі можливого припинення бойових дій. Питання тимчасового захисту, наданого громадянам України, знаходиться у центрі уваги, оскільки мільйони людей знайшли притулок у країнах ЄС. При цьому кожна країна по-різному підходить до інтеграції та можливого повернення українців. Чехія та Польща працюють над спільним планом, який може бути основою загальноєвропейського рішення, пише ресурс "Вінегрет".

Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан зазначив, що Чехія не має наміру допускати другої хвилі міграції після завершення бойових дій, а українські чоловіки, яким зараз заборонено залишати країну, зможуть приїхати до родин, але вже у рамках стандартного міграційного законодавства.

Питання продовження тимчасового захисту розглядається лише на рівні всього Європейського союзу, оскільки ця програма охоплює всі країни блоку. Польське головування у Раді ЄС триватиме до кінця червня 2025 року, та Чехія розраховує, що на той момент Євросоюз ухвалить єдине рішення щодо українських біженців.

Віт Ракушан повідомив, що ситуація може стрімко розвиватися, але країни, які приймають найбільшу кількість біженців, вже активно працюють над заходами: "Можливо, що події випередять нас, але ми дуже активні у цьому питанні, та поляки це вітають".

Ракушан також зазначив: "Ми готуємо матеріали з цього питання разом із Польщею, яка зараз головує у Раді ЄС. Ми хочемо, щоб план був готовий у найближчі місяці".

Одним із ключових напрямків роботи буде створення в ЄС спеціальних центрів повернення (Unity Hub). Їхнє завдання — допомагати українським біженцям, які хочуть повернутися на батьківщину, з пошуком житла та роботи. Такі центри планують відкрити у Німеччині, Польщі, Австрії та Чехії. Вони працюватимуть самі українці, що, за словами Ракушана, полегшить процес адаптації як для тих, хто вирішить залишитися в Європі, так і для тих, хто ухвалить рішення повернутися.

Раніше домовленості про створення такого центру у Чехії було досягнуто на зустрічі з міністром національної єдності України Олексієм Чернишовим. Наразі чеська сторона чекає на уточнювальну інформацію від української влади.

Раніше Dialog.UA повідомляв, що, за даними Євростату, до кінця 2024 року кількість українських біженців із тимчасовим статусом захисту у країнах Європейського союзу значно зросла, причому основними напрямками їхнього переміщення залишаються Німеччина, Польща та Чехія.

Також, нагадаємо, експерти Інституту демографії прогнозують, що після закінчення війни близько половини українських біженців можуть залишитися за кордоном, що відповідає тенденціям, що спостерігалися раніше в Європі.

Автор: Светлана Романенко

Останні новини