22 квітня 2025, 14:37

Пєсков звернувся з пропозицією до України щодо мирних переговорів із Москвою

Високопосадовець із Білого дому сподівається, що європейські війська будуть розміщені в Україні, а Пєсков просить Україну скасувати заборону на переговори з Росією.

Пєсков звернувся з пропозицією до України щодо мирних переговорів із Москвою

Поки Кремль розповідає про "готовність до миру", російська армія понад 3000 разів порушила 30-годинне перемир'я, оголошене особисто Путіним. Навіть лояльне до Трампа видання New York Post двічі наголосило: саме Росія зриває домовленості. На цьому тлі Вашингтон намагається просунути мирний план, але у повітрі повисло головне питання: чи можна вірити Москві?

Протягом вік-енду Росія понад 3000 разів порушила оголошене Путіним перемир'я. New York Post, що вважається близьким до оточення Трампа, відкрито заявляє: саме Росія несе відповідальність за зрив режиму припинення вогню, до якого закликали і Трамп, і Зеленський.

Путін у понеділок заявив, що Кремль "проаналізує та розгляне" підсумки перемир'я. Пєсков зазначив, що вони готові до двосторонніх переговорів з Україною про припинення ударів по цивільній інфраструктурі, але просять "юридично розчистити перешкоди". Мабуть, мається на увазі рішення РНБО України про неможливість переговорів із Путіним від 30 вересня 2022-го (коли Путін, відступаючи під Харковом і Лиманом, "включив" в екстреному порядку до складу РФ Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області), затверджене Зеленським 4 жовтня 2022 року.

План Трампа: війська, моніторинг і територія

Як повідомляє New York Post, Дональд Трамп готовий протягом трьох днів презентувати мирний план щодо України. Деталі обговорюються у Вашингтоні та Парижі, та ключові пункти вже відомі:
- розміщення європейських миротворців на території України для спостереження за припиненням вогню;
- створення спільної комісії за участю Росії, України та третьої країни (не з НАТО), яка стежитиме за виконанням перемир'я;
- участь США не у вигляді військ, а як гаранта та фінансиста процесу.

Також обговорюється спірний пункт: можливе визнання Криму російським. Хоча США поки що офіційно не підтвердили цього, джерела стверджують, що територіальні поступки - головна напруга у переговорах.

Території: Київ згоден на "де-факто", але не "де-юре"

За даними The Post, Україна готова визнати фактичний контроль Росії над частиною окупованих територій, але не юридично. Один з американських чиновників пояснив різницю: "Де-факто - ми розуміємо, що росіяни там стоять. Де-юре - значить ми відмовляємося від цієї землі назавжди. Цього не буде".

Саме ці деталі були каменем спотикання на переговорах. Київ публічно спростовує чутки про капітуляцію, а міністр оборони України Рустем Умеров заявив, що його відомство "не ухвалює політичних рішень", незважаючи на витік інформації про 90%-ву згоду з американським планом.

Загроза виходу США з переговорів

Після слів Трампа про можливість виходу США з переговорного процесу сторони прискорили обговорення умов. На тлі цього тиску Росія поки не виявила готовності до серйозних поступок. Москва намагається домогтися "юридичного очищення перешкод", маючи на увазі рішення Ради нацбезпеки України від 2022 року, яке забороняє переговори з Путіним.

Доля плану залежить від того, чи погодяться сторони на компроміс. Трамп розраховує представити фінальний проект угоди вже цього тижня. Очікується, що він включатиме елементи безпеки, моніторингу, можливі послаблення санкцій і політичний механізм фіксації контролю за територіями.

Однак головне питання залишається незмінним: чи можна вести переговори з Кремлем, який не здатний дотримуватися навіть власних обіцянок про перемир'я?

Раніше Dialog.UA повідомляв, що Путін уперше з початку повномасштабної війни озвучив готовність сісти за стіл переговорів із Києвом.


Автор: Марк Ворошилов

Останні новини