Переговори про мир: Україна демонструє обережний оптимізм – The Economist
Один із західних чиновників висловив сподівання, що угода про припинення вогню може бути досягнута вже цього тижня.
Процес мирних переговорів між Україною, США та Росією вступив у нову фазу: зрушення у риториці помітні, але ключові протиріччя залишаються. Україна вперше за довгий час демонструє стриманий оптимізм, проте позиції сторін, як і раніше, несумісні, а спроби Путіна диктувати умови наштовхуються на жорстку відповідь.
Про це пише британське видання The Economist.
1. Україна готова до миру, але не на російських умовах
Згідно з публікацією, українська сторона останніми тижнями демонструє обережний оптимізм. Високопоставлені джерела зазначають, що переговори залишаються складними, але вперше з'являється реальний імпульс пошуку компромісу. Один із українських переговорників заявив: "Ми намагаємося покращити наші позиції, але всі сторони блефують, і небезпека у тому, що хтось може переграти".
2. США посилили тиск, але Трамп поки що не виконав обіцянку
Незважаючи на те, що президент США Дональд Трамп обіцяв закінчити війну у перші 100 днів, конфлікт залишається невирішеним. Держсекретар Марко Рубіо назвав майбутні сім днів "критичними", натякнувши на можливий вихід із процесу, якщо прогресу не буде.
Проте, США беруть активну участь у процесі. Зустріч Зеленського та Трампа у Римі, організована за посередництвом Франції, стала знаковим епізодом - переговори пройшли як між рівними лідерами. Зеленський озвучив пряме послання: Україна готова негайно припинити вогонь, Росія ні.
3. Москва: більше жорсткості, менше реальних кроків
Позиція Росії залишається жорсткою та багато у чому провокаційною. Хоча Москва вперше офіційно визнала допустимість переговорів із адміністрацією Зеленського (раніше називала його "нелегітимним"), інші вимоги лише посилилися.
Міністр закордонних справ Лавров 28 квітня знову заявив про необхідність:
- повного визнання всіх анексованих територій;
- демілітаризації України;
- "денацифікації" - термін, що раніше зникав з російської риторики.
4. США відкинули пропозицію про "символічне перемир'я"
Москва запропонувала триденне припинення вогню на 8-9 травня, але Білий дім відкинув цю ідею як недостатню та формальну. Прес-секретар Трампа Керолайн Лівітт заявила про це відкрито у телеефірі.
Удар по Києву 24 квітня, під час якого, за даними The Economist, використовувалася північнокорейська ракета, яка вбила 12 людей, став поворотним моментом. Американські джерела стверджують, що Трамп розчарувався у Путіні.
5. Пропозиція Трампа викликає скепсис, але технічний діалог триває
Озвучені формальні умови мирної пропозиції, включаючи юридичне визнання Криму російським і зняття санкцій, не влаштовують Київ. Проте переговори на експертному рівні продовжуються, обговорюються:
- розміщення західного контингенту на території України;
- відстрочення територіальних дискусій до припинення вогню;
- механізм автоматичного повернення санкцій за порушення умов з боку Росії.
За оцінюванням західних дипломатів, досягти домовленості про припинення вогню можливо вже цього тижня.
6. Небезпека зберігається
Незважаючи на прогрес, The Economist попереджає: не варто недооцінювати здатність Кремля маніпулювати переговорами. Путін, як вважають джерела, хоче зберегти участь Трампа, навіть якщо для цього доведеться імітувати поступки. Ризики для України зберігаються, особливо якщо американська сторона буде схильна до символічних угод задля іміджу, а не сталого світу.
Мирний процес вийшов із фази стагнації, проте ключові загрози та розбіжності не усунуті. Україна чітко заявляє про готовність до припинення вогню, але відмовляється йти на поступки у питаннях територій і принципів. США посилюють тиск на Кремль, але політична гра продовжується, та багато залежить від дій найближчими днями.
Як раніше повідомляв Dialog.UA, Путін все ще не відмовився від ідеї повністю захопити ті регіони України, які він уже "приєднав" до РФ у Конституції країни.
Останні новини
Жданов розповів, на що Трамп реально намагається "обмінювати" Україну: "Ось він угоду й укладає"
15:35Ціни на нафту впали: Трамп і його торгова війна обвалили ринок до мінімуму 2021 року – Reuters
12:50РФ має намір серйозно боротися з критиками Кремля в Європі: хто під прицілом військової розвідки ГРУ
11:42Мотоцикли, квадроцикли та машини: на Донбасі армія Путіна вирішила пересісти на новий вид транспорту
07:28